EBEDİ GENÇLİK BAYRAMLARI
Hayat

EBEDİ GENÇLİK BAYRAMLARI

Önceki yazımızda ihtiyarlığın getirdiği hazin halleri nazara verdik. Ebedi saadet diyarında ve Cennet âleminde ise, bahsini ettiğimiz problemlerin hiç birisi yoktur. Orası huzur, mutluluk ve mükâfat mekânlarıdır.

İnsanların bedenleri ebediyen genç ve güzel kalacaktır. Hadis-i şeriflerin beyanına göre, Cennet ehlinin yaşı otuz üç olacak ve hep öyle devam edecektir. Hurilerden daha güzel olarak yaratılacak olan bu dünyadan Cennete gidecek kadınların yaşı daha genç olacak ve güzellikleri hiç bozulmayacaktır. Dünyadan âhirete gönderdikleri sevaplar nispetinde hem Cennetteki derece ve makamları yüksek olacak hem de güzellikleri o nispette kat kat artacaktır. Cennet saraylarının hanımı olan o mübarek kadınlar, hurilere sultan yapılacaktır.

Hayatında üç defa şaka yapan sevgili Peygamberimize (asm) bir gün ihtiyare bir kadın gelir ve “Ya Resülullah! Ben de Cennete gidecek miyim?”diye sorar. “Hayır! İhtiyarlar Cennete giremez.”diye cevap alınca, içindeki inceliği anlayamayan kadıncağız birden bire ağlamaya başlar. Onu teselli eden Kâinatın Efendisi (asm) “Cennet ihtiyarların yeri değildir. Sen ihtiyar olarak değil, gencecik bir kız olarak yaratılıp gireceksin.”der ve tebessümle cevabındaki inceliği izah eder.

Cennetin sonsuz nimetlerinden istifade eden insan bedenleri, onu teşkil eden hücrelerin sabit oluşu veya vücuda giren maddelerle çıkanların muvazene ve dengesinden dolayı ölümsüz olup ebediyete mazhar oldukları gibi, hiç ihtiyarlığa ve hastalığa maruz kalmazlar. Kendileri, eşleri, sarayları ve sevdikleriyle birlikte ebediyen Cennette kalırlar ve Cennetin sonsuz nimetlerinden sonsuza kadar yararlanırlar. Bunlar müminlere, Cennetin ebedi gençlik bayramlarını yaşatır.

Onlar için ebedi saadet, Allah’ın rızasına nail olma ve Allah’ın emsalsiz cemal ve güzelliğini seyretme lezzeti de vardır. Bu ise, Cennet lezzetlerinin tamamından üstün ve Cenneti unutturacak kadar yüksek ve saadetli bir haldir. Orada usanma ve bıkma gibi duygular olmadığından, bu saadetler sonsuza kadar devam eder gider.

Cenab-ı Hak, cümlemize ebedi gençlik bayramları yaşatsın ve Cennetin sonsuz nimetlerine mazhar olmayı nasip etsin, inşaallah.

asyanur.info

Reklam

Yorum Yap