BEYİNCİK VE VAZİFELERİ
Tefekkür

BEYİNCİK VE VAZİFELERİ

İnsan bedeninde yaratılan her organ, çok vazifelerle görevlendirilmiştir. Lüzumsuz ve boşuna yaratılmış hiç bir organ gösterilemez.

Vücudun ana kontrol merkezi olan beyin, sayısız fonksiyonların merkezi ise, beyincik de vazifeli olan bir organdır. Başın arka bölümünde yer alan beyincik, dışı boz renkte ve içi beyaz renkte olan bir organımızdır. Ön tarafında omurilik soğanı bulunur. Beynimizin sağ tarafı vücudun sol tarafını, sol bölümü sağ tarafını kontrol ederken, beyinciğin sağ tarafı sağı, sol tarafı da sol kısmımızı kontrol ettiğini öğreniyoruz.

Beyinciğin bilinen vazifeleri ise, vücudun kas sistemlerini kontrol eder. Kaslar arası ahenk ve uyumu sağlar. İç kulak ile birlikte vücudun dengesini temin eder. Alkol alımı beyinciği etkiler. Sarhoş adamların konuşma bozukluğu ve dengesiz yürümeleri, beyinciğin fonksiyonlarını tam yerine getiremediğinden kaynaklanır. Allah’ın yarattığı vücuda, Onun izin ve iradesinin dışında yapılan müdahaleler, vücudun bütün dengelerinin bozulmasına sebep olmaktadır. Halbuki, her şey gibi vücudumuz dahi Onun bize ihsan ettiği bir emanetidir. Emanet sahibinin rızası dışında yapılan şeyler, emanete ihanet mânâsındadır. Cenab-ı Hak, vücut emanetimize de hakkıyla sahip çıkmayı cümlemize nasip etsin.

www.asyanur.info

Reklam

Yorum Yap