VÜCUDUN SAVUNMA KALELERİ
Tefekkür

VÜCUDUN SAVUNMA KALELERİ

Yüce Yaratıcı muhteşem bir sanat harikası olarak yarattığı insan vücudunu, dışarıdan gelen hastalık yapan mikroplara karşı korumak için savunma kaleleri inşa etmiştir.

Lenf bezleri dediğimiz bu kaleler mikroplara geçit vermez. Vücudun her tarafında bulunan fakat normal şartlarda belli olmayan bu bezler, muazzam bir ilmin sevkiyle vazife görürler. En belirgin olanları bademcikler, koltuk altlarında ve kasıklarda bulunan bezlerdir. Vücuda giren hastalık yapıcı mikroplarla savaş esnasında bu bezler şişerler. Kemik iliklerinde yaratılan T ve B lenfositleri, mikroplarla karşılaştıklarında, ürettikleri zehirli antikorlarla mikropları anında öldürürler ve yok ederler. Gözyaşı içindeki enzimler göze giren mikropları, mideye kadar girmeye muvaffak olan mikroplar da, mide salgısındaki enzimlerle parçalanıp iş göremez hale getirilirler. İlim adamları, vücut hücrelerinin lenfositler tarafından günde on defa kontroldan geçirildiğini ifade etmektedirler.

Aslında her an vücudumuzda özellikle hastalıklar esnasında,vücudun savunma sistemleri ile mikroplar arasında çok büyük meydan savaşları olmaktadır. Ancak bizim bu olan bitenlerden hiç haberimiz olmaz. Akılsız ve şuursuz olan vücuttaki hücrelerle, yine şuursuz olan mikroplar arasındaki savaşlar, akıllıymış gibi onları savaştıran perde arkasında Mutlak bir Kudret Sahibinin varlığını gösteriyor. Biz de bu savunmadan istifade ile hayatımızı devam ettiriyoruz. Allah’a ne kadar şükretsek yine de azdır.

www.asyanur.info

Reklam

Yorum Yap