Tefekkür

“HER BİR BOSTAN BİSMİLLAH DER.”- 2

Geçen gün kestiğimiz bir kavunun ortasında yaratılan çekirdekleri saymaya kalktım, baktım bitecek gibi değil. Belki bine yakın çekirdek vardı. Bu çekirdeklerin her birini, kavunun her tarafından süzüp o kavunun özeti yapmak için, evvela o kavunu yaratmaya gücü yetmelidir. O kavunu yaratmak için de tarlasına sahip olmalıdır.

Tarlayı yapmak için dünyayı yaratmaya, onun da bağlı olduğu güneşi ve onun da mensup olduğu Samanyolu galaksisini yaratmaya gücü yetmelidir. Çünkü bir şey, her şeyle bağlanmış. Her şeyi yaratmaya gücü yetmeyen, bir kavun çekirdeğini yaratma iddiasında bulunamaz ve ona “Seni ben yaptım.” diye sahip çıkamaz. Bal gibi tatlı bir lezzeti olan bahsi geçen kavunu yemeye başlamadan, bu kavun tefekkürü beni bu noktalara kadar götürdü.

Bir bostanda ekilen şu kavun ve karpuzun hemen yanı başında bulunan sivri biber alabildiğine acı iken, bu kavun ve karpuzların böylesine tatlı yaratılmasına ne demeli? İşte onları yaratan Yüce Kudretin sahibi böyle bir Allah’dır. Dilediğini, dilediği tarzda yaratıyor. Aynı toprak, aynı su, aynı hava ve aynı güneş ışığı; fakat onlardan yaratılan binlerce  nimet birbirinden alabildiğine farklı.

Anlatılan ve tefekkür edilen bu hakikatler, aklı başında olan her insana “San’atında akılları hayrette bırakan Allah, her türlü noksan ve kusurlardan münezzehtir.” ifadesini söyletiyor.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap