Anadolu Seyahat Notları

GÜZEL İZMİR’DE GEÇEN İKİ GÜN- 1 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

Her hafta olduğu gibi bin kişiyi aşkın kalabalık bir cemaatle Cuma Namazını eda ettikten sonra, sür’atle Esenboğa hava alanına ulaştık. Yıllık milyonlarca yolcu kapasitesi olan ve dünya standartlarında inşa edilen bu hava alanını yeni görüyordum. Çok büyük ve modern bir yapıydı. Almanya’nın Düssedorf veya Singapur hava alanlarına benziyordu. Gerçekten, Ankara gibi bir başkente böyle bir hava alanı yakışırdı. Emeği geçenleri tebrik ediyoruz.

Mescidinde ikindi namazını kıldıktan sonra güvenlik birimlerinden geçtik. Saat on beşte uçak havalandı. Biraz sonra kuş gibi göklere doğru yükseldik. Yüzlerce ton ağırlığındaki demir yığınını havada uçurmayı başaran insanlık için Bediüzzaman uçakları gördükçe “Nev’imle iftihar ediyorum.” dermiş. Bulutların üzerinde saatte sekiz yüz elli kilometre hızla İzmir istikametine yol alan uçakta, ben de nev’imle iftihar ettim.

Bir müddet Cevşen-i Kebir duasını okuduktan sonra gazetemi okumaya başladım. Bitirdiğimde İzmir semalarına gelmiş ve bir saatlik yolculuk sonunda, büyükçe bir kartal gibi süzülerek Adnan Menderes hava alanına sağ salim inmiştik. Terminal dışında bizi bekleyen Adnan kardeş ve arkadaşlarıyla  kucaklaştık ve hizmet merkezimize geçtik. Çünkü, aynı akşam burada lise ve üniversite düzeyindeki gençlerle  sohbetimiz vardı.

Tayin edilen saat geldiğinde, çevre ilçelerden de gelen gençlerle geniş salon tamamen dolmuştu. Dâvâ adamlığı ruhunu kazanmaktan, Risale-i Nurları sürekli ve düzenli okumaya; bir kişinin daha imanını kurtarmak veya kuvvetlendirmek için şevkle çalışmaktan, ülke meselelerine sahip çıkmaya kadar değişik konuları hem okuduk, hem de sorulu-cevaplı müzakereler yaptık. Sohbet bittiğinde hepimiz neticeden birlikte istifade ettik. İzmir ve ilçelerinin bu gayretli gençlerini tebrik ediyoruz. Başka yerlere de örnek olmalarını temenni ediyoruz.

Cumartesi günü, önceden yapılan bir görüşme sonucu BAŞAK FM. Radyosunda olduk. Çok geniş bir yelpazede dinleyici kitlesi bulunan ve yayınlarından dolayı ödüle lâyık görülen bu radyoda bir saatlik bir program gerçekleştirdik. Toplumdaki ahlâki yozlaşmadan kurtulmanın çareleri, tahkiki imanın önemi ve aktüel konulardaki diğer görüşlerimizi paylaştık. Bizlere böyle bir imkânı verdikleri için, radyo yönetimine şükranlarımızı arz ettik.

Bütün ehl-i iman gruplarına gönüllerini açan ve ayırım yapmadan imkânlarını tahsis eden yönetim ve çalışanlarına başarılar diliyoruz. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap