GÜNEŞ TUTULMASI
Tefekkür

GÜNEŞ TUTULMASI

Sonsuz bir ilim, irade ve kudret sahibi olan Yüce Yaratıcı, Dünya semasının tavanı hükmündeki gökler âlemini güneşler, aylar ve yıldızlarla süslemiş. Kümeler halinde bir arada tuttuğu semavî burçlarla o güzelliğe ayrı güzellikler ilâve etmiş.

Gecenin kandili olan ay ve gündüzün lâmbası olan güneş ile yeryüzündeki varlıklara ve özellikle insana verdiği değeri göstermiş. Bütün mevcudat gibi ay ve güneşi varlık ve birliğine en parlak ve nuranî deliller yapmış. Çok hassas ve ince matematik hesaplarla planlanan ve ona göre yaratılan bu varlıklara ve dönüşlerine, kör tesadüfün ve serseri tabiatın karışamayacağını göstermiş.

Kâinattaki bütün cisimler, atomlardan galaksilere kadar her şey, dönüşlerini saatin ters istikametinde, yani sağdan sola doğru yaparlar. Tıpkı hacıların Kâbe’yi sol tarafına alıp, sağdan sola doğru tavaf yaptıkları gibi. Hazret-i Mevlâna da, kâinattaki bu varlıkların bu dönüşünü temsilen vecd içinde aynı şekilde dönmüş ve mensupları da bu geleneği devam ettiriyorlar.

Güneş, sistemiyle birlikte Samanyolu Galaksisinin etrafında dönüyor. Kendi ekseni etrafında saatte 70000 km. hızla dönerken, değişik mesafelerde ve değişik hızlarda gezegenleri de güneşin etrafında dönüyor. Dünyamız, tek uydusu olan ay ile elips şeklindeki yörüngesinde dönüyor. Yeryüzüne Allah’ın izniyle verdiği ısı ve ışığını gece olduğu zaman veremeyen güneşe, bazen bulutlar perde olur ışığını az verir. Bazen de ay araya girer, yine ışığını veremez hâle gelir. Belli zaman dilimlerinde ay, güneş ile dünya arasına girer. Bu esnada parçalı veya tam güneş tutulması denilen semavî olay gerçekleşir. Ay, güneşten gelen ışığın önünü kesince, gündüzün ortasında dünyanın bir kısım coğrafyaları karanlığa gömülür ve gökyüzünde yıldızlar görünür. Ay aradan çekildikçe, güneş tekrar görünmeye başlar ve ortalık normale döner. İşte bu muhteşem olay, Sonsuz Kudrete delil olduğu için, Müslümanlar sünnet olan küsuf namazı kılarlar. Böylesine muhteşem semavî olayları bize gösteren Allah’a sonsuz şükürler olsun.

asyanur.info

Reklam

Yorum Yap