Anadolu Seyahat Notları

ALTIN ŞEHİRDE ALTIN KALPLİ İNSANLAR- 2 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

Reklam

2010 yılı benim için çok hareketli ve seyahatlerle doluydu. Mayıs ayı son haftası Pazar akşamı, Celalettin kardeşle Altınşehir semtine gittik. Fatih semtine otuz kilometre mesafede olan bu semtin adı Altınşehir idi ama bakıma muhtaç alt yapısı, yolları ve ara sokaklarıyla gece kondu görünümündeydi. Zaten, binalar da  hisseli tapuluydu. Lüks apartman inşaatları yakınlarına kadar gelmişti. Zamanla bu semt de güzelleşecek ve tanınmaz hale gelecekti.

Hizmet merkezimiz, Şahin Tepesi mahallesindeydi. Badanası ve tefrişatı ile yenilenmişti. Cemaatin büyük ekseriyeti, Van ilinden gelip buraya yerleşen kardeşlerimizden meydana gelmişti. Altmış kadar kardeşimizin çoğu ders için gelmişlerdi. Altın kalpli, içi dışı aynı, ihlâs ve tesanüdün en güzel örneklerinin göründüğü  ve Anadolu’nun buram buram samimiyet koktuğu bu temiz yürekli insanları ilk defa görüyordum. Fakat, kırk yıllık dostlar gibi birbirimizle hemen kaynaştık ve kucaklaştık. Ömer, Muzaffer, Yaşar, Hüseyin, sadrettin ve daha niceleri…

Bediüzzaman Hazretleri uzun yıllar Van ilinde kaldığı için, fıtraten onu kendilerine hemşehri olarak gören ve onun kudsi iman ve Kur’an dâvâsına samimi olarak sahip çıkan bu kahraman insanlar, İstanbul’un zor hayat şartlarına rağmen hizmeti omuzlamışlar ve geleceğe taşıyorlardı.

Risale-i Nur hareketinin mahiyetini ve diğer hizmet metotlarından farkını paylaşarak, bir kişinin dahi imanının kurtulmasının ne kadar sevaplı bir hizmet olduğunu müzakere ettik. Bu hizmeti yapabilmek için, mutlaka günlük Risale okumalarımızın aksatmadan devam ettirilmesinin zaruretini, Kur’an, Büyük Cevşen ve sair evradlarımızın ihmal edilmemesinin gereği üzerinde durduk. Zaten, onlar da ellerinden geldiği kadar bu vazifeleri yapmaya devam ediyorlardı.

İstanbul’un diğer semtlerinde olduğu gibi, Altınşehir’de de bu kudsi hizmete gönül ve omuz verenleri yürekten tebrik ediyor ve başarılarının devamı için dualar ediyoruz. Onlara binler maşaallah ve barekallah.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap