ACELE ETMEMEK
Hayat

ACELE ETMEMEK

Bediüzzaman Hazretlerinin mealen söylediği gibi, eşyanın icadında bir merdivenin basamakları gibi, neticenin gerçekleşmesi için bir çok sebepler vardır. Meselâ; bir ekmeğin vücuda gelmesi için tarla, harman, değirmen ve fırın gibi sebepler vardır. O sıralamayı sabırla takip etmek gerekir. Birini atlamak sonuca ulaşmayı engeller.

Her şeyin vücudu bunun gibi sebeplere bağlıdır. Muvaffak olamamanın sebepleri arasında aceleciliği de sayan Bediüzzaman Hazretleri “Sonra da, ilel-i müteselsiledeki terettübü atlamakla müşevveş eden aculiyet çıkar, himmetin ayağını kaydırır. Siz ‘Sabırlı olun; sabır yarışında düşmanlarınızı geri bırakın’ hakikatini siper ediniz.”dersini veriyor. Acele eden ya basamakları atla düşer, başı kırılır. Yahut kastettiği hedefine ulaşamaz.

Kâinatın Efendisini (asm) adım adım takip eden Bediüzzaman’ın hayatı da hep sabırla geçmiş. Kâinata meydan okuyan bir imana sahip olan o büyük insan, dahilde bir kargaşa olmasın, emniyet ve huzur bozulmasın diye, kaymakamın emriyle bir jandarmanın “Bu ilçeye girmeyeceksin!” ihtarıyla Eğirdir’e girmemiş ve faytonuyla Barla’ya geri dönmüştür. Bunun gibi, kendine zulmedenlere bile beddua etmemiş, Risale-i Nurlarla imanlarını kurtarmak şartıyla, onlara bütün haklarını helâl ettiğini söylemiştir.

Bu misaller gibi, bir takım çalkantılar meydana geldiği zaman, mutlaka sabırla karşılamalı ve acele etmemelidir. Zaman her şeyi en güzel bir şekilde ve açık bir tarzda tefsir etmektedir. Sabır, yerinden oynayan taşların yerli yerine oturmasını sağlayacaktır. Acele etmeye ihtiyaç yoktur.

asyanur.info

Reklam

Yorum Yap