İslam ve Kur'an

SÖZÜNDE DURMAK- 2

Sevgili Peygamberimiz (asm), onun güzide sahabeleri ve onların izinden giden büyük zatlar ve salih müminler, tarih boyunca verdikleri sözlerin arkasında durmanın şaheser örneklerini sergilediler. Tarih onların şeref levhalarıyla doludur. Allah onlardan ebediyen razı olsun ve bizleri onların şefaatlerine nail etsin, amin.

Şimdi âhirzamanda yaşıyoruz. Verilen sözlerin havada kaldığı, imzalanan senet ve çeklerin boş bir kâğıda dönüşüp ödenmediği ve bu yüzden nice insanların mağdur edildiği bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir zamanda, doğru İslâmiyeti ve İslâmiyete lâyık doğruluğu fiilen yaşayan samimi ve doğru Müslümanlara çok ihtiyacımız var. Bunların sayısı çoğaldıkça, cemiyet hayatı nefes alacak ve bu vatan cennet gibi saadetlere kavuşacaktır, inşaallah.

Verdiği sözden hiç bir haklı mazeret olmadan dönmek, insanlar arasında çok kötü bir ahlâk çöküntüsüdür. Hulfülvaad denilen sözünden dönmek, insanlar arasında böyle ise, Allah hakkında sözünden dönmek asla ve kat’a düşünülemez. Mü’minler için cenneti vaad eden Allah, bu vaadini yerine getireceği gibi, kâfirler ve münafıklar için de tehditle ,haber verdiği cehenneme,onları atacak ve ebedi azaplara muhatap edecektir. Çünkü, inkârcılığın affı kabil olmadığı gibi, Allah onları cehenneme atmaktan ve azap vermekten de âciz değildir. Öyle ise cennet, iman edenlere nazlı kucağını açmış beklediği gibi, cehennem dahi dehşetli ağzını açmış kâfirleri beklemektedir, amenna.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersi)

Reklam

Yorum Yap