Hz.Muhammed(ASM)

PEYGAMBER AHLÂKINDAN HİLM SIFATI- 2

Reklam

Hayatı, hal ve hareketleri hep orta yol olan Sevgili Peygamberimiz (asm) Bedir savaşı bitince, Hazret-i Ömer’e sordu “Ya ömer ! Sence bu esirleri ne yapalım?” diye sordu. Hazret-i Ömer (r.a.) kılıcını çekti ve onların boyunlarını vuralım. Çünkü onlar bize çok eziyet ettiler.” dedi. Sonra Hazret-i Ebubekir’e (r.a.) döndü ve “Ya Ebubekir sence ne yapalım?” diye sordu. Hazret-i Ebubekir (r.a.) “Ya Resülullah! Parası olan fidye versin kurtulsun. Parası olmayan da on mü’mine okuma yazma öğretsin, onlar da öyle kurtulsun.” dedi. Allah Resulü (asm) bu fikri kabul etti.

Bahsi geçen  bu olaydan sonra Hazret-i Ebubekir’e (r.a.) “Ya Ebubekir! Sen bana nispeten kardeşim İsa gibisin.” Hazret-i Ömer’e (r.a.) ” Sen de bana nispeten kardeşim Musa gibisin.” der. Gerçekten Hazret-i İsa (as) çok yumuşak huylu ve hilm sahibi bir peygamberdi. “Sana bir tokat vuran olursa, diğer yüzünü çevir ona da vursunlar. Sakın karşılık vermeyin.” derdi. Hazret-i Musa (as) ise çok celâlli ve asabi bir karaktere sahipti. Bir gün İsrail oğullarını kardeşi Hazret-i Harun’a (as) emanet ederek Cenab-ı Hak ile görüşmek üzere Tur Dağına çıktı. Bir müddet orada kaldı. Allah ile konuştu ve on emir ile kavmine döndü. Baktı ki, kavmi Semure adındaki bir şahsın, zinet ve süs eşyalarından yaptığı bir buzağıya tapıyor. Çok sinirlendi ve sakalından tutarak kardeşi Harun’u (as) dövmeye başladı. Hazret-i Harun (as) “Vurma anamın oğlu! Çok yalvardım ve ikaz etim, fakat beni dinlemediler.” dedi. Hazret-i Musa’nın öfkesi ancak o zaman yatıştı.

Sevgili Peygamberimiz (asm) ne Hazret-i İsa (as) gibi çok yumuşak ve ne de Hazret-i Musa (as) gibi aşırı sert bir mizaçta değil, ikisi ortasıydı. Hazret-i Ebubekir (r.a.) ve Hazret-i Ömer’e bunları hatırlatarak mukayese yapıyordu.

Hayat boyu tek rehberimiz Hazret-i Muhammed ‘dir (asm). Ferdi ve içtimai sıkıntılı olaylar karşısında hilm, sabır, tahammül ve tevekkül esas alınmalıdır. Hâlin icabına uygun hareket edilmelidir. İbrahim Hakkı gibi “Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler.” diyerek, sabır ve şükürle karşılanmalıdır.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube- Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersi)

Reklam

Yorum Yap