Hayat

ÖLÜM KORKUSU

Kâinatta tekâmül kanununa tâbi olan her canlının bir doğumu, büyümesi ve nihayet yaşlanıp ölmesi vardır. Yaşlanmaya fırsat bulamadan ölenlerin sayısının haddi hesabı yoktur. Cenab-ı Hakkın canlılar için tayin ettiği ecel bellidir. Ne bir an geri ve ne de bir an ileri gitmez.

Ölüm, sadece hayatın sonunda karşılaştığımız bir hakikat değildir. Her gece uyku ile bir nevi yarım ölerek, her an milyonlarca hücremiz ölürken de ölümle karşılaşıyoruz. Her hastalığın mutlaka bir ilacı vardır. Fakat, ölüm denilen hakikatin bir ilacı yoktur. Peygamberler bile o hakikatten kurtulamamışlardır. Bu bakımdan “Lezzetleri tahrip edip acılaştıran ölümü çok zikrediniz.”hadisi çok anlamlıdır.

İnsanların genelde en çok korktukları şey ölümdür. “Biz var oldukça ölüm yok. Öldüğümüz zaman da biz olmayacağız.”felsefesiyle hayata bakan ve ölüm korkusuna çözüm bulduğunu zanneden insanlar neyi halleder? Ölümle yüzleşmekten korkanlar devekuşundan farksızdır. Başını kuma sokup koca gövdesi dışarıda olan bu kuş, avcılara hedef olmaktan kurtulabilir mi? Başını gaflet ve eğlence kumuna sokup, ölümü düşünmeyerek yaşamak isteyenler, ecel avcısından kurtulabilirler mi?

Her insan da sonsuza kadar yaşama isteği vardır. Hastahanelerde tedavi için bekleyenlerin asıl arzusu ebediyet gerçeğidir. Akıl, her zaman insana bir gün öleceğini hatırlatır. Hayvanların ise, geçmiş ve gelecek endişesi yoktur. İnsan, yaşarken ölüm gerçeğine bakmalı. Yoksa, ölürken ölüme bakmak, her hangi bir fayda vermez. Ölümün sırrını anlamayanlar, hayatın ve yaşamanın sırrını anlayamazlar. Ölümle ilgili söyleyecek sözü olmayanların, hayatla ilgili sözleri ve eserleri okunmaya değmez.

Bilinç altına yerleşen derin ölüm korkusu, bir çok maddi ve ruhî hastalıkların temelini oluşturur. Hayatının sonunu ebediyen yokluk ve hiçlik olarak yorumlayan bir insanın bedeni yalancı bir cennet içinde olsa bile, vicdan ve ruhunun derinliklerinde dehşetli fırtınalar ve zifiri karanlıklar hükmeder. O ise, zamanla vücudun bütün dengelerini alt üst eder. Her türlü hastalıklara davetiye çıkarır.

Ölüm korkusundan kurtulmanın en sağlam ilacı, kuvvetli bir Allah ve âhiret inancına sahip olmaktır. Onu elde etmenin bu zamanda en tesirli eseri ise, Nur Risaleleridir. Allah, milletimize ve insanlığa iman ve hidayet nimeti nasip etsin.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Yorum Yap