Anadolu Seyahat Notları

DENİZLİ’DE BİR KANDİL PROGRAMI- 1 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

Ege bölgesinin zengin illerinden biri olan Denizli, tekstil sanayisinde başarılı teşebbüs ve yatırımlarıyla göz doldurmaktadır. Honaz ve Karcı dağlarının eteklerinde kurulan bu şehre ne zaman gitsem, farklı duygular benliğimi sarar. Zira, orada asrın manevi sahibi olan Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri kalmış ve Denizli hapishanesinden dünyaya iman ve adalet dersleri vermiş.

Bu seferki yol arkadaşım aşçıbaşı Nurettin Usta idi. Yedi saat süren uzun bir yolculuk bitip terminale ulaştığımızda, fedakâr vakıf kardeşim Bedrettin bizi bekliyordu. Güzel bir tevafuk eseri olarak, Bedrettin gibi fedakâr ve hayatını iman hizmetine adayan Osman kardeşle de görüşme imkânımız oldu. Burdur ilindeki vazifeli olduğu hizmet merkezine dönüyordu. Ayak üstü kısa bir sohbetten sonra onu uğurladık. Bizi terminal dışında bekleyen Emin Ağabeyle buluştuktan sonra, önce dünyaca meşhur Pamukkale’yi ziyaret ettik.

Antik çağdan kalan ve Hearapolis olarak bilinen şehrin girişi antika mezarlarla doluydu. Hamamı, antik tiyatrosu ve sair yapılarıyla zamanının en modern şehirlerinden biri olduğu anlaşılıyordu. Diğer tarafta fıtri haliyle yerin derinliklerinden kaynayıp gelen sıcak suyun bıraktığı tortular, aktığı yerleri beyaz bir kar yığınına  çevirmiş. Travertenlerde biriken sulara akseden güneşin parıltıları, manzaraya ayrı bir güzellik kazandırıyordu.

Bütün bu güzellikleri perdeleyen ve kirleten ise, yerli ve yabancı turistlerin hoş olmayan görüntüleriydi. Acele bu güzel mekânı terk zorunda kaldık. Biraz ileride Karahayıt Kaplıcaları vardı. Oradan kaynayan sıcak su ise, aktığı travertenleri kırmızı renge boyamıştı. Allah nelere kadir değil ki! Başta romatizma olarak çeşitli hastalıklara Cenab-ı Hak bu sıcak suyu şifa vesilesi yapmış. Her taraf pansiyon evleri ve şifa aramak için gelen insanlarla kaynıyordu.

Alabilenlere ibretlik bir manzara vardı. Bir tarafta çıkan sıcak su etrafı beyaz renge boyuyor, öbür tarafta çıkan sıcak su da kırmızı renge çeviriyor ve diğer taraftan çıkan bir su da, insanların içme suyu oluyordu. Allah’ın kudret ve rahmetini göremeyen insanların, âdeta gözlerine sokulan birer ibret tablosuydu bunlar. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap