CENNETTE EVLİLİK OLACAK MI?
Ahiret

CENNETTE EVLİLİK OLACAK MI?

Bu dünya hayatında var olan şeylerin asılları cennette olduğu gibi, onların ötesinde olan daha nice sayısız nimetler de vardır. Mühim olan oraya liyakat kazanmaktır.

Cennette, yemek içmek gibi bu dünyanın en önemli lezzetleri olduğu gibi, elbette evlenmek dahi vardır. Allah’ın takdiriyle birbiriyle nikâhlanan ve ömür boyu birliktelikte hayat süren eşler, iman ile kabre ve cennete girmek şartıyla, cennete lâyık ve hurilerden daha güzel yaratılıp eşine ebedi bir hayat arkadaşı olarak ihsan edilecektir. Anne ve babaları, çocukları, hısım ve akrabalarıyla birlikte ebediyete kadar cennet nimetlerinden istifade edecekler. Farklı erkeklerle bu dünyada değişik sebeplerle evlenmek durumunda kalan kadınlar, cennette istediği erkeğiyle birlikte olabileceklerdir.

Evlenememiş ve bekâr olarak cennete giren mümin erkek ve kadınlar da ortada kalmayacak, cennete lâyık merasimlerle onlar dahi evleneceklerdir. Cennet, insan neslinin çoğalacağı bir yer olmadığından, eskiden evliliğin olmadığı zannedilirmiş. Fakat lezzetler diyarı olan cennette nikâhın da olduğunu söyleyen Bediüzzaman, ayet ve hadislere dayanarak “Elbette, yemek, içmek ve nikâh dahi, cismani hakikatlerini muhafaza etmekle beraber, Cennetin dünya fevkindeki derecesi nispetinde, dünyevi derecelerinden o derece yüksek bir suret almaları iktiza eder.”demektedir.

www.asyanur.info

Reklam

Yorum Yap