AVUSTRALYA SEYAHAT NOTLARI-7
Yurt Dışı Seyahat Notları

AVUSTRALYA SEYAHAT NOTLARI-7

(DÜNDEN DEVAM: 1998 yılında gerçekleşen bir seyahat yazısı.)

SANTOZA ADASI

Pazar günü bir hayli Singapur merkezini dolaştıktan sonra, ikindi namazını büyük bir kilisenin geniş avlusunun çimenlerinde kılıp, biraz İngilizce, biraz Türkçe ve biraz da Tarzan’ca konuşarak, teleferikle Santoza Adası’na geçtik.

Burası turistik bir yer. Yerli ve yabancı çok fazla turist var. Tropikal iklimde yetişen geniş yapraklı ağaçlardan oluşan ormanın ortasında bir turizm cenneti kurulmuş. Para makinesi gibi çalışıyor. Binlerce balık çeşitlerinin yaşatıldığı dev akvaryumu, dünyanın her tarafından getirilen kelebek ve böcek çeşitlerinin sergilendiği müze gibi bir alan, uzak doğu mimarisiyle inşa edilmiş Asya Köyü, ışıklı su gösterilerinin yapıldığı dev havuzlar, adayı bir baştan diğerine dolaştıran turistik tren ve daha bir çok enteresan özellikleriyle Santoza Adası tam bir şenlik yeri. Aslında bizim belediye başkanlarını böyle yerlere göndermek lâzım. Hem şehirlerimize turistik özellik kazandırılır hem insanımıza ferahlama alanları temin edilir hem de belediyeler büyük paralar elde eder. Böylece, küçücük bakkal dükkanlarına ceza keserek, komik gelirler elde etmek zahmetinden de kurtulmuş olurlar.

Ticaret ve turizm üzerine bütçesini tanzim eden ve Türkiye bütçesinden daha fazla gelire sahip olan Singapur, insanının gelir seviyesini de çok yükseltmiş. Her gittiğimiz yerdeki mağazalar, alış veriş yapan kalabalıklarla dolu. Bizim insanımız iki yakasını bir araya getiremezken, onlar demokrasinin kazandırdığı refah toplumunun nimetlerini yemekle meşguller.

Küçük bir Amerika’yı andıran bu uzak doğu şehir devletini arkamızda bırakarak, Türk Hava Yolları uçağıyla gece saat on birde havalandığımız zaman, resmi ideolojinin cenderesinde vatandaşlarına dünyayı zindan eden benim ülkemin de, yakın bir gelecekte mevcut baskılardan kurtulup, demokratik toplumlara yetişeceğini düşünüyordum. Singapur’dan on saat süren bir uçuştan sonra, Ahmet Genç Ağabeyle birlikte nihayet ülkemizin topraklarındayız. Kazasız belâsız bizleri vatanımıza ulaştıran Allah’a ne kadar şükretsek yine de azdır, Elhamdülillah.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Yorum Yap