Yurt Dışı Seyahat Notları

AVUSTURYA GÜNLÜĞÜ-5

=DÜNDEN DEVAM: 23 sene önce yazılmış bir hatıra yazısının devamı.=

Bu gün Pazartesi, gelişimizin beşinci günü ve istişare günümüz. Dört günün  bir değerlendirilmesi ve bundan sonra yapılması gereken hizmetlerin organizesinin yapılması icap ediyor. Üzeyir Öztürk kardeşin evinde bir araya geldik.

Üç buçuk saat süren istişarenin sonunda, isimleri belirlenmiş ve işleyen bir meşveret heyeti kurduk. Görüşülmesi gereken on beş kadar temel hizmetlerle ilgili gündem maddeleri tespit ettik. Hizmetlerin maddi finansmanı için bir bütçe hazırlanmasını karara bağladık. En önemli kararlardan biri olarak, tespit edilen meşveret heyeti her hafta sonu Pazar günü toplanacak, bir saat Hizmet Rehberinden, bir saat da Beyanat ve Tenvirler kitaplarından müzakereli dersler yaparak, Risale-i Nur’un meslek ve meşrebini her cihetle kavrayıp tatbikata koyacaklar. Sonra, geçen haftanın muhasebesi ve gelecek haftanın hizmet planları istişare edilecek. Cuma akşamları çevre hizmet mahalleri sırayla ziyaret edilecek. Cumartesi akşamları, çevrenin de katılımıyla Wels dershanesinde umumi dersler yapılacak. Cumartesi gün boyu gençlerle okuma programı yapılıp, yarışmalar düzenlenecek ve dereceye girenlere kitap hediye edilecek. Yeni Asya Neşriyatıyla irtibata geçilip başta Risale-i Nur Külliyatı olmak üzere, muhtelif yayınlarımızı isteyip pazarlayarak hem hizmet edip hem de hizmet bütçesi güçlendirilecek. Ve daha bir çok kararlar.

Ancak, diğer Avrupa ülkeleri gibi, Avusturya’daki kardeşlerin de en önemli şikâyetlerinden birisi, Yeni Asya Gazetesinin zamanında ve düzenli gelmemesi. Oradan hemen Mehmet Kutlular Ağabeyi aradık. Gerekli hassasiyeti göstereceklerini bildirdiler. Bir de lâtife yaptık. Dedim ki: “Abi! o kadar yoğun ve sıkı bir program hazırlamışlar ki, bunlar bizi limon gibi sıkıp, posamızı Türkiye’ye gönderecekler herhalde.” Kutlular Abi: “O kardeşlere benden selam söyle. Eğer sıkacak mengene gibi bir şeyleri varsa daha fazla sıksınlar. Çünkü, böyle ciddi bir çalışma ortaya koymazsak, bu hizmetler nasıl gelişecek?” Birlikte gülüştük.

Cumartesi günü yapılacak okuma programı, en önemli çalışmalardan biri olarak görülüyor. Çünkü, Mikail Yaprak Hocanın şahsıyla bağlı olmayan ve yeni bir sistem üzerine oturacak bu hizmeti, bundan sonra yetişecek gençler yürütecekler. Dualarınızı almak için bir kısmının isimlerini söylemek istiyorum: İsmail Sarıömeroğlu, Recep Yiğit, Şevket Doğan, Ali Sarıçiçek, Atalay, Mustafa Çolak, Serdar Sarıçiçek, Kenan, Muhammed Yüksel, Ahmet Sarıçiçek, Şakir Karaçam, İlhan Sarıçiçek ve Celal Sarıçiçek. Cenab-ı Hak, bu gençleri iman ve Kur’an hizmetinde son nefeslerine kadar istihdam etsin ve muvaffak eylesin, amin.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap