Yurt Dışı Seyahat Notları

AVUSTRALYA SEYAHAT NOTLARI-4

(DÜNDEN DEVAM: 21 sene önce gerçekleşen bir seyahat yazısı.)

MELBOURNE’YE YOLCULUK

Kaptan şoförümüz İsmet Ünver kardeşimizin refakatinde dokuz yüz kilometrelik mesafeyi yutarcasına ilerliyoruz. Avustralya çok büyük bir kıt’a. Türkiye’nin on katı kadar var. Nüfusu ise, on sekiz milyon. On iki saatlik bir yolculuğumuz söz konusu. Yol üstünde ülkenin başşehri olan Canberra’ya uğradık. Meclis binasını ziyaret ettik ve bir kısım bilgiler aldık. Araştırmacı kameraman Ahmet Genç Ağabey sürekli çekimler yaptı.

Ve nihayet yatsı namazında Melbourne’ye ulaştık. Eğitim Merkezi mezunumuz Halil Terzi kardeşimiz bizleri şehir dışında karşılayarak, Footscray semtindeki dershanemize geçtik. Bütün dostlarımızı dört gözle bizleri bekler halde bulduk. Böyle buluşmaları kalemle tarif etmek hiç mümkün olmuyor, ancak yaşanmakla anlaşılıyor.

Melbourne hizmetlerimizin en güçlü olduğu bir şehir. Cemaat çok kalabalık. !970 yılının başlarından beri yapılan Risale-i Nur faaliyetleri meyvesini vermiş. Haftanın yedi günü ders yapılıyor. Nefsin tembelliğine hiç fırsat verilmemiş. Hanımlara, gençlere ve cemaat çocuklarına dönük aktif hizmetler ve ders programları var. Bunlardan meydana gelen bir haftada on dokuz program icra ediliyor. Refik Koyu ve İşmet Şen Ağabeyler başta olarak, genç kuşaktan Fatih yargı, Sıtkı Güzel ve emsali kardeşlerimizin bu mükemmel tablonun meydana gelmesinde katkıları çok büyük. Cemaat fertlerinin hepsi aktif ve dinamik. Her kes bir kişinin daha imanını kurtarmayı ve cemaatle tanıştırmayı bir sevda haline getirmiş. Cenab-ı Hak, hepsinden ebediyen razı olsun,amin.

Bir Pazartesi akşamı ulaştığımız ve her akşam on bir gün boyunca birlikte ders ve sohbetler yaptığımız bu iman fedailerini hiç bir zaman unutamayacağım. Hele cemaate sürekli ihlâslı çaylar yapan ve dershanenin açık tutulmasını ve her türlü bakımını üstlenen Ahmet Döner Ağabeyi unutmak ne mümkün! Ellerine sağlık, Allah uzun ömürler versin.

Salı günü, Bilgin Alpay Ağabeyin, haftada iki gün işlettiği Zafer Radyosunun , Nurdan Damlalar programının konuğu olduk. Bir saat süren programın nasıl geçtiğini anlamadık bile. Hem iman hakikatleri hem de çeşitli konular üzerinde müzakereler yaptık. Program sonu yine dershanede bulunan ve bizi bekleyen gönül dostlarımızla birlikte saatler süren ders ve sohbetimize devam ettik. O gün böyle geçti.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

 

Reklam

Yorum Yap