Yurt Dışı Seyahat Notları

AVRUPA KIT’ASINDA GEÇEN ON BEŞ GÜN- 4

(Dünden devam)

01 Ocak 2002 Çarşamba günü sabah namazını kıldıktan sonra alaca karanlıkta yola çıktık. Ahlen ilçesinden getirilen minibüse sekiz kişi binmiştik. Hedefimiz Fransa idi. Bundan sonraki yolculuğumuz daha şenlik geçecekti.

Almanya otobanlarından sür’atle akıp giden arabamızla, tamamen kaldırılan Fransız kontrol kapılarından geçerek öğle vakti Paris’te olduk. Öğle namazını ise, Fatih Camiinde eda ettik. Daha sonra meşhur Şanzelize Meydanından geçerek, Sen Nehri kenarında inşa edilmiş olan Eyfel Kulesine vardık. Bu yapı adeta bir teknoloji harikasıydı. Yüzlerce insan kuyruk oluşturmuş, kuleye çıkarak Paris şehrini yukarıdan seyretmenin telâşını yaşıyorlardı. Vakit darlığından kamera ve fotoğraf makineleriyle  resimler çekildikten sonra dershaneye döndük.

Dershanenin bulunduğu banliyö kasabası, Paris’e otuz kilometre mesafedeki Foses idi. Risale-i Nur hizmet bayrağının Paris’de dalgalanması hepimizi mutlu etmişti. O akşam yapılan ders ve sohbetler unutulmayacak hatıralarımızın arasına girmişti. Ayrıca, başka bir evde yirmi kadar gencin okuma programı yapıyor olması da sevinç kaynağımız olmuştu. Ertesi gün, bu gençlerle yapılan sorulu cevaplı bir sohbetten sonra, Fransa’daki fedakâr kardeşlerle vedalaştık ve onlara daha geniş hizmet mekanları nasip olması için dualar edip, başarılar dileyerek Fransa’dan ayrıldık.

Avrupa Birliğine dahil olmayan İsviçre kontrol kapısına geldiğimizde yedi yüz kilometreyi arkamızda bırakmıştık. Şengel vizesinin geçmediği bu kapıdan kolayca geçmenin sevincini yaşadık. Risale-i Nur hizmetinin bereketi her yerde kendisini hissettiriyordu. Zürih’e kırk kilometre mesafedeki Aura ilçesindeki dershaneye ulaştığımızda, tanıdık tanımadık kalabalık bir kardeşler grubu bizi bekliyordu. Gurbet diyarlarında dinlerini, dillerini ve geleneklerini korumaya çalışan bu şuurlu insanları gerçekten alkışlamak lâzım. Yüz kilometre mesafeden bile derse gelen kardeşlerimiz vardı. İsviçre’de böyle bir dershanemizin bulunması hakikaten mutluluk verici bir tabloydu. Perşembe akşamını da yine ders, sohbet ve hizmet haberleriyle değerlendirdik, elhamdülillah. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  8YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap