Yurt Dışı Seyahat Notları

AVUSTRALYA SEYAHAT NOTLARI -2 (HATIRA YAZILARI- 120)

Reklam

Türkiye’den Avrupa ülkelerine ve Avustralya’ya işçi gönderilmeye başlanması 1965 yılına rastlar. Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinden giden bu ilk kafileler çok zorluklarla karşılaştı. En başta dil problemi vardı. Ağır işlerde çalışmak zorunda kaldılar. İkinci ve üçüncü nesiller bu problemi aştı ve bir çoğu işveren konumuna geldiler. Dernekler ve vakıflar kurdular, camiler inşa ettiler. Kendi kimlik ve kültürlerini korumaya çalıştılar.

“Avustralya’ya ilk gelen Nur Talebesi, 1968 yılında gelen kafile içindeki İsmet Şen Ağabeydir. Sonra, Refik Koyu, merhum Hüseyin Allahverdi ve Ali Ruşen Altunbaş Ağabeylerdir. 1974 yılında, Hüseyin Ağabeyin evinin arkasında bulunan dokuz metrekarelik mekânda başlayan Risale-i Nur dersleri, zamanla değişik mekânlarda yapılarak 1995 yılına gelindi. O tarihte Avustralya Nur vakfı kuruldu. Erkekler, bayanlar ve gençler arasında gerçekleşen düzenli ders ve sohbetler, cemaatin gittikçe çoğalmasına vesile oldu. Belediyenin tahsis ettiği bir barakada dokuz yıl boyunca hizmetler devam etti. Bu arada, bir kaç yer  alınıp satılarak, sermaye biriktirilip, büyük bir külliye yapılma düşüncesi ile çalışmalar yapılıyordu. Zira, sadece aidat toplamakla olacak bir iş değildi. Halis niyet ve gayretler nihayet meyvesini verdi ve 2004 yılında, içinde altı bin metrekare kapalı alanları olan yirmi dönümlük arazi satın alındı, tadilat yapıldı ve vakfın merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Beş yıldan beri faaliyetlerimizi burada sürdürüyoruz.” Vakfın genel koordinatörü olan Fatih Yargı kardeşimiz bunları anlatırken hangi zorluklardan buralara kadar geldiklerini nazara veriyordu.

Vakfın üç yüz yetmiş beş metrekarelik büyük bir camisi var. Dışarıdan olan insanlar da gelip namaz kılıyorlar. İlk Cuma Namazını burada kıldık. İki yüzü aşkın bir cemaat vardı. Sadık Hoca önce Türkçe, arkasından aynı hutbenin İngilizce tercümesini okudu. Bana çok ilginç gelmişti. Ancak, Türkçe bilmeyenler için bu lâzımdı.

Cuma akşamı, vakfa yirmi kilometre mesafede ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Broadmeadows semtinde olduk. 1998 yılında gittiğimizde yeni satın alınan bir yerdi. İçinde bir hayli tadilat yapmışlar. Ders salonu, mescit kısmı, kitap satış yeri, spor salonu ve misafirhaneleriyle bir kültür merkezi vazifesi görüyor. Nur Vakfının bir şubesi olarak faaliyet gösteren bu mekân o akşam oldukça kalabalıktı. İkinci Şua risalesinden yapılan dersle, mânâ-yı harfi nazarıyla kâinata, varlıklara ve olaylara olan bakışımızı perçinledik. İlk dersimizi burada gerçekleştirdik. Türkiye’den gönderilen selâmları ilettik. Hizmet hatıralarıyla devam eden sohbetle zaman su gibi akıp gitti.

Cumartesi akşamı vakıf merkezinde dersimiz oldu. Risale-i Nur mesleği ile ulema ve evliyaların meslekleri arasındaki farkı nazara vererek, sahabe mesleğinin bir cilvesini ve doğrudan doğruya iman hakikatlerine hizmetin derecesini anlatmaya çalıştık. Hizmetimizin kudsî, vazifemizin ulvî, her bir saatimizin bir gün gibi değerli olduğunu ifade ederek, bu dâvâya daha bir şevk ve gayretle çalışmanın zaruretini beyan ettik. Dâvâ arkadaşlarımız zaten öyle bir çalışmanın içindeydiler.

Hristiyan kültürünün hâkim olduğu bu topraklarda, kendilerinin ve yeni nesillerin kaybolmaması için canla başla çalışıyorlardı. Bayanlar, erkekler, genç kız ve genç erkekler için uygulanan dersler çerçevesinde, bir haftada on dokuz program icra ediliyordu. Dört yüzü aşkın cemaat yaş gruplarına göre tasnif edilmiş. Vakıf olarak istihdam edilen iki kız kardeşimiz, hanımlar camiasındaki hizmetlerin de ciddi anlamda canlanmasına ve çok yeni insanların katılmasına vesile olmuş. Vakıf merkezinin üst katı onlara tahsis edilmiş. Gündüzleri kendi aralarında programlı dersleri olduğu gibi, akşamları da sesli ve görüntülü bağlantı ile umumi risale derslerini de takip ediyorlardı.

Hülâsa; camisi, geniş ders salonları, konferans ve düğün salonu olarak kullanılan geniş mekânı, sosyal faaliyetlerin yapıldığı bölümü ve ofisleriyle, Avustralya Nur Vakfı külliyesindeki hizmetler çok yönlü olarak yapılıyordu. Onlara ne mutlu!

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap