Anadolu Seyahat Notları

ANADOLU’NUN NUR KAHRAMANLARI- 6 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

Nevşehirli gönül dostlarımızla vedalaşıp Aksaray iline hareket ettik. Akşama yakın bir vakitte oraya ulaştık. Çok ilginç bir hizmet mahallimiz. Hanımlar camiasının hizmetleri çığ gibi büyümeye devam ediyor. Onlara mahsus üç katlı büyük bir binaları var. Hoparlör sistemiyle üç katta toplanan kalabalık hanımlar taifesi Risale-i Nur derslerini paylaşıyorlar. Ayrıca on farklı mahallede dershaneleri de bulunuyor. Ders yapabilecek elemanları yetiştirmek için eğitim merkezi de kurmuşlar. Onlara binler Barekallah!

Erkeklerin faaliyetleri de harika. Halka hitap eden dersler, öğrenci faaliyetleri ve muhtelif köylerde yapılan Nur dersleri, radyo ve televizyonlarda icra edilen Risale-i Nur sohbetleri programlarıyla göz dolduruyorlar. Meşveret ve komisyonlar marifetiyle daha organizeli bir çalışma ile Orta Anadolu için örnek bir il olma özelliğini kazanabilirler. Gittiğimiz akşam ders akşamı olmamasına rağmen, gelen arkadaşlar bir hayli kalabalıktı. Ders ve sohbeti müteakip vedalaşarak Ankara’ya döndük.

Burada önemle bahsetmek istediğim bir nokta var. Ziyaret ettiğimiz hizmet mahallerinde dershane inşaatları ve diğer hizmet giderleri içinde, kendileri ihtiyaç halinde oldukları halde, sahabelerin Kur’an-ı Kerim’in övgüsüne mazhar olan isar hasletine Nur Talebelerinin de sahip olmalarıydı. Şahs-ı maneviye ait olan müşterek bir müesseseye sahip çıkmada âdeta yarış içinde olmalarıydı. Bu fedakâr insanların hepsini tebrik ediyoruz.

Cumartesi akşamı vakıf binamızdaki umumi derse katılıp, Pazar günü Kızılcahamam’a gittik. Bir zamanlar çok emek verdiğimiz bu ilçede, zamanında ekilen Nur tohumları sümbül vermeye başlamış. Yeni tutulan geniş dershanedeki faaliyetler gayet güzel devam ediyor. Eskiden bir il veya ilçeye bir öğretmen kardeşimiz tayin olduğu zaman, kendisi tek başına da olsa iman hizmetini ayağa kaldırırdı. Şimdi onun bir örneğini gayretli bir kardeşimizin şahsında görmenin mutluluğunu yaşadık. Cenab-ı Hak emsallerini çoğaltsın, amin.

Maddi ve manevi çok can sıkıcı her türlü engel ve hadiselere rağmen ihlâs, sadâkat ve tesanüd sıfatlarına tam sahip olarak, istikamet üzere iman hizmetini omuzlayan ve meşveretin hâkimiyeti altında, komisyonlarıyla hizmeti aralarında paylaşan ve ihlâs, uhuvvet ve fedakârlık sıfatlarıyla birbirlerine güzel birer örnek olan Anadolu’nun bu bahadır ve kahraman insanları, gelecek nesillere de iyi bir örnek olup, onların nazar-ı takdir ve şükranlarına mazhar olacaklardır, inşaallah. Allah hepsinden ebediyen razı olsun ve ebedi saadetlere mazhar kılsın, amin.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap