Anadolu Seyahat Notları

OSMANLILARIN İLK MERKEZİ- 2 (HATIRA YAZILARI- 101)

Şeyh Edebali, Söğüt ilçesinin aşağı bölgesinde ve yüksekçe bir tepedeki türbesindeydi. İstanbul’un Eyüp Sultan’ı ve Ankara’nın Hacı Bayram-ı Veli türbeleri ne ise, Şeyh Edebali türbesi de aynı idi. Ziyaretçilerle dolup taşıyordu.

Şeyh Edebali’nin Osman Gaziye yaptığı nasihati de meşhurdur. Bir devlet adamına verilen o öğütler, bu gün de aynı tazeliğini korumaktadır. Aslı, Karaman ilinde doğup Söğüt’e yerleşen Şeyh Edebali, doksan yaşları civarında vefat etmiş ve yakınları ile birlikte bu türbeye defnedilmiştir.

Zamanla genişleyen ve Yıldırım Beyazıt devrinde yapılan fetihlerle daha da toprakları büyüyen Osmanlı Devleti, Yıldırım Beyazıt’ın, Moğol imparatoru Timurlenk ile Ankara Çubuk Ovasında 1402 yılında yaptığı savaşta, bir kısım komutanların karşı tarafa geçmesi sonucu mağlup oldu. Timurlenk, Yıldırım Beyazıt’ı yanında götürdü ve orada vefat etti. Bu olaydan sonra, Osmanlı Devletinde on bir yıl süren bir fetret dönemi başladı. Nihayet, Mehmet Çelebi bütün kardeşlerini yenerek, yeniden Osmanlı’daki dağınıklığı toparladı. Bir cihette Osmanlıyı ikinci defa kuran devlet adamı oldu. Söğüt ziyaretinde mazide yaşanan olayları bir daha yaşar gibi olduk.

Bilecik hizmet merkezimiz, çift dairenin birleştirilmesinden meydana geliyordu. Berat Gecesi, Eskişehir ve Bozüyük’ten gelen kardeşlerimizin de katılımıyla, sabaha kadar ders, sohbet, Kur’an ve Cevşen okumalarıyla geceyi ihya etmeye çalıştık. Bu arada, Cenab-ı Hakkın Bilecik ilimize geniş salonlu mülk bir dershane nasip etmesi için dua etmeyi de ihmal etmedik.

Ertesi sabah hem yorgun hem de uykusuz bir halde Ankara’ya dönerken, ruhum hizmete katkıda bulunmanın hafifliğini ve lezzetini hissediyordu. Böyle bir hizmette istihdam ettiği için Allah’a ne kadar şükretsek yine de azdı.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-SAmi Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersi)

Reklam

Yorum Yap