Hayat

TRİBÜNDE DEĞİL, SAHADA OLMAK

Risale-i Nur Talebelerinin hedefi ve programı, insanların taklit mertebesinde olan imanlarını tahkik mertebesine yükselterek, ebedi hayatlarını kurtarmak ve bu memleketi de maddi ve manevi anarşiden muhafaza etmektir. Bu ulvî hedef ve maksadın dışında başka maksatlar gözetildiği hiç bir mahkeme ve ehl-i vukuf tarafından ispat edilemedi. Elbette olmayan bir şeyin ispatı mümkün değildir.

Madem ki, bu maksadın dışında başka şeyler söz konusu değilse, bu hizmete gönül veren dâvâ adamları bütün gayret ve himmetlerini buna yöneltmesi gerekir. Bir kenara çekilmek ve olan bitenlere seyirci kalmak kat’iyen doğru olmaz. İman kurtarma hizmeti futbol maçına benzemez. Futbol maçında sahada yirmi iki kişi oynarken, binlerce insan tribünden maçı seyreder. İman hizmetinde ise, herkesin sahada olması ve hizmetin beraberce omuzlanması esastır. Bu böyle olması icap ederken, nice insanların seyirci gibi dışarıdan seyretmesi ne kadar doğru olur? Sınırlı sayıdaki insanların koşuşturduğu, ekseriyetin seyirci vaziyetinde kaldığı bu fasit daireyi muhakkak aşmak lâzımdır. Hiç bir mazeret hizmetin yerini tutamaz. Hizmet şevkini kıran olaylar dahi, inanmış dâvâ adamlarını yolundan döndürememelidir.

İman hizmetinin manevi baharının geldiği şu dönemde, daha fazla gayret ve himmet göstermek, gayret ehlinin boynuna borçtur. Zira, manevi cihad bu zamanda faz-ı ayn hükmüne geçmiştir. Gaflet ve rehavet içinde bulunmak akıl kârı değildir. Her kişi, yılda bir adamın imanını kuvvetlendirip namaza niyaza başlatsa, her sene hizmet katlanarak büyür gider. Gayret bizden, yardım ise Allah’tandır.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap