TESANÜDÜN GÜCÜ
Hayat

TESANÜDÜN GÜCÜ

Tesanüt; birlik, beraberlik ve dayanışma anlamındadır. Cenab-ı Hak, Enfal Suresi 46. ayette mealen “İhtilafa düşmeyin. Sonra cesaretiniz kırılır ve kuvvetiniz de elden gider.”ferman etmektedir.

Bahsi geçen hakikatin ehemmiyetini nazara veren Bediüzzaman “Bizim ihlâstan sonra en büyük kuvvetimiz tesanüddür. Tesanüt bozulsa cemaatin tadı kaçar. Hayat, vahdet ve ittihadın neticesidir. İmtizaçkârâne ittihat gittiği vakit, manevi hayat da gider.”demektedir.

En büyük kuvvet kaynaklarımızdan biri olan tesanüdü bilerek veya bilmeyerek bozanlar, ağır bir vebal altında kalmaktadırlar. Niyetin ne olduğu değil, netice önemlidir. İtaat ve istirahat yerine, ihtilâf ve zararı netice veren fikir ve fiiller . “Hiç bir müfsit, ben müfsidim demez. Daima suret-i haktan görünür. Evet, kimse demez ‘Ayranım ekşidir.’ Siz, mihenge vurmadan almayınız.”diyen Bediüzzaman’ın ikazlarını dikkate alınmak durumundayız. Böyle bozguncuları tövbekâr etmenin yolu da, her kesin kendi hizmetine ve cemaatine sahip çıkması ve hizmetin etrafında halka tutmasıdır. Cenab-ı Hak, her türlü fitne ve fesat çıkaran bozguncuların şerrinden bütün ehl-i iman hizmet gruplarını muhafaza etsin, âmin.

asyanur.info

Reklam

Yorum Yap