İman ve İbadet

RAMAZAN BEREKETİ

Reklam

Ramazan ayı maddi ve manevi bereketiyle geliyor. Başka zamanlarda görülmeyen nice bereketin varlığını, insanlar bu ayda gözleriyle görüyor.

Bulunduğumuz hizmet mahallinde, alt kattan bayanların da katıldığı teravih namazlarımızı yüzlerce insanla birlikte kılıyoruz. Namaz öncesi yapılan derslerimizde orucun farz kılınmasının hikmetlerinden bahsettikten sonra, Allah’ın, Sevgili Peygamberimize (asm) ihsan ettiği bereket mucizelerinden okumaya başladık. Çok yeni insanların katıldığı bu dersler gerçekten ilgi çekiciydi. İki kişilik yemekten 180 kişinin doyması ve Hendek Savaşı esnasında az bir ekmek ve bir keçi oğlağından bin kişinin yediği halde bitmemesi mucizesi, teravihe gelen ve ilk defa bunları duyan insanları hayran bıraktı. Risale-i Nurları bilenler için normal sayılan bu bereket mucizeleri, diğer insanlar için imanlarını parlatıyor ve Peygamber Efendimize (asm) olan sevgi ve bağlılıklarını arttırıyordu, elhamdülillah.

Başta ifade ettiğimiz gibi, sair zamanlarda ne pişireceğini şaşıran hanımlar, iftar için yemek hazırlamaya başladıklarında, kısa zamanda bir kaç çeşit yemeğin ortaya çıktığını ve gelen misafirler için yetip yetmeyeceği telaşında iken, yemeklerin arttığını görürler. Evet, Ramazan berekettir. Ancak, yemeğin de bereketi tabağın dibindedir. Bunun için, herkes yiyebileceği kadar almalı ve tabağını tamamen temizlemelidir. Hz. Ayşe Validemiz “Ben kalabalık bir sofradan kalktıktan sonra, Allah Resulünün (asm) tabağı hangisi olduğunu bilirdim. Çünkü, hiç yemek yenmemiş gibi tabağı tertemiz olurdu.”diye haber vermiş. Sosyetenin yaptığı gibi, tabağın içinde yemek bırakmak sünnete aykırıdır. Onlar medeniyet adına varsın görgüsüzlük saysınlar, biz Allah Resulünü  (asm) takip edelim ve berekete mazhar olalım, inşaallah.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

 

Reklam

Yorum Yap