MUCİZE BİR ORGAN: KARACİĞER
Tefekkür

MUCİZE BİR ORGAN: KARACİĞER

Vücudumuzdaki her organ başlı başına bir mucizedir. Karaciğerimiz de onlardan biridir.

Karaciğer, karın bölgemizin sağ üst köşesinde , kaburgaların altında olup, vücut için çok önemli vazifelerde istihdam edilen bir iç organımızdır. Karaciğer, yüzlerce kimya fabrikasının bir arada yapabileceği kimyevi işlemleri yapabilen en hayati organlarımızdan biridir. Yetişkin bir insanda ortalama bir buçuk kilo ağırlığındadır. Atar ve toplar damarlarla temiz ve kirli kan içinde dolaştığı halde, en küçük bir karışıklık meydana gelmez. Yarım kiloya yakın kan depolamakla, adeta bir kan deposu gibidir. Bir kan kaybı olması halinde bu kanı kan dolaşımına salar.  Kan içindeki tuzların ve yağların parçalanmasına yardım eden safra kesesindeki sıvının imalat merkezidir. Kandaki fazla şekeri depolayarak, kandaki şeker seviyesini düzenlemek vazifesi de onundur. Ayrıca, karbonhidrat ve protein besinlerin yağa dönüştürülmesi ve bu yağların yakılması ile büyük bir enerji elde edilmesine de yardımcı olur.

Kanser, siroz ve benzeri hastalıklar yüzünden karaciğer vazifelerini yapamaz hale gelirse, vücut dengesi bozulur ve bunun sonu, zamanında müdahale edilmez ve tedavi olunmazsa mutlaka ölümle nihayete erer.

Muhteşem bir sanat eseri olan ve yapay olarak benzeri yapılamayan karaciğerimizi bu şekilde yaratan ve yüzlerce kimya fabrikasının yapabileceği işleri ona yaptıran Yüce Kudret, bu sanat eserlerini dikkatle tefekkür ederek kendisini tanımamızı ve iman etmemizi istiyor. Ona inanmak, insan olmanın gereğidir. İman sahibi olanlara ne mutlu!

www.asyanur.info

Reklam

Yorum Yap