Anadolu Seyahat Notları

KDZ. EREĞLİ’DE HAREKETLİ GÜNLER (NOSTALJİ YAZILARI-6)

Reklam

İki bin yılı yaz mevsimiydi. Üniversiteli gençlerle okuma programındaydık. Günlerimiz çok hareketli geçiyordu. Gündüzleri hem okuma programı yapıyor hem de akşamları çevre il ve ilçe derslerine katılıyorduk.

Cuma akşamı bir kaç taksi ile konvoy halinde Zonguldak iline gittik. Katılım yaz mevsimi olmasına rağmen gayet iyiydi. Ders bitiminde kitaplarımızı imzalarken, on beş kişilik bir grup da Ankara’dan geldi. On günlük bir okuma programı için, dört katlı ve denize nazır bu hizmet merkezini tercih etmişlerdi.

Cumartesi akşamı, Ereğli’nin ders günüydü. Görünen tablo, maddi ve manevi potansiyeli ile Ereğli’nin, bulunduğu bölgenin merkezi konumunda olduğunu gösteriyordu. Fevkalâde dinamik, şevk dolu ve bu kudsî hizmetin dâvâ adamları, kendileriyle iftihar etmemize vesile oluyorlardı.

Pazartesi akşamı Çaycuma ilçesindeyiz. Devrek, Bartın, Filyos, Çatalağzı, Kilimli ve Ereğli’den gelen dostlarımızın da katılımıyla, ders mahalli tam bir bayram yerine döndü. Dersler, sohbetler, soru ve cevap faslıyla beraber saatler su gibi aktı gitti. Sohbet sonu yine kitap imzalama işi devam etti.

Salı akşamı dört taksi cemaatle Düzce’ye gittik. Öteden beri hizmetlerinde istikrarlı ve faal bir çizgiyi devam ettiren Düzce fedakârları, bu ziyaretten çok memnun olmuşlardı. O akşam, hizmetimizin en temel prensiplerinden biri olan ihlâs hakikatini ve dersimizi tazeledik.

Çarşamba akşamı, Ereğli’de üçüncü dersimizi yapıp, Perşembe günü Kilimli’ye gittik. Belediye başkanını ziyaret ettik. Demokrat misyona mensup olan başkan, aynı çizgiyi müdafaa eden Yeni Asya gazetesine sahip çıkacağını söyledi. İşte, fikirler aynı olunca sonuç da böyle oluyordu. Kilimli’de ki hizmet merkezi o akşam hınca hınç doluydu. Çok yeni insanlar getirilmişti. Sol cenahtan gelip Nurları ve cemaati tanıyan bir arkadaşımız, geçmişin kazaya kalan hizmetlerini de telâfi etmek istercesine üstün bir gayret gösteriyor ve eski arkadaşlarını da kurtarmaya çalışıyordu. Ben Batı Karadeniz il ve ilçelerinde, yetmişli yılların hizmetlerdeki şevk ve heyecanını gördüm. Bu şevk rüzgârları, başka taraflardaki hizmetleri de etkileyecektir, inşaallah.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap