Anadolu Seyahat Notları

İSTANBUL’UN MODERN KÖYLERİ- 1 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

Reklam

03 Temmuz 1973 yılında askerden terhis olduktan sonra, bir hafta Edirne dershanesinde kalarak, başta Selimiye Camii olmak üzere tarihi yerleri ziyaret edip, ardından İstanbul’a geldim.

Kırk gün kaldığım bu güzel şehirde önce Nurtaşı, daha sonra Karagümrük dershanesinde Nur hizmetleriyle meşgul oldum. Ara sıra dışarı çıkıp tarihi camileri ve Topkapı Müzesi gibi ecdat yadigârlarını dolaştım. Azda olsa, yakın çevredeki semt derslerine iştirak ettim. Ancak, kırk gün süren bu İstanbul hayatı, onu yakından tanımama yeterli olmadı. Kırk gün sonra, Bediüzzaman Hazretlerinin yakın hizmetkârlarının ortak kararıyla, vakıf olarak tayinim Ankara’ya çıktı.

Kırk seneye yakın Ankara hizmetleriyle meşgul olurken, 04 Kasım 2009 tarihinde Şaban Döğen kardeşin vefatı üzerine, kırk gün sonra Mehmet Kutlular Ağabeyin isteğiyle Eğitim Merkezinde Nübüvvet konusunu işlemek için, her ay İstanbul’a gitmeye başladım. 2010 yılı zaten çok hareketli geçiyordu. Buna İstanbul da dahil olmuştu. Üç günlüğüne gittiğim İstanbul’da akşam derslerine katılmaya başladım. Dışarıdan gelen birisi olarak, çeşitli semtlerden dâvetler alıyordum. Bu durum, İstanbul’u daha yakından tanımama vesile oldu.

Anadolu yakasındaki Üsküdar misali büyük hizmet mahallerinin kalabalık derslerine katılma imkânım olduğu gibi, Mecidiye Köy,  Cerrah Paşa, Sefa Köy gibi diğer hizmet mahallerindeki derslere de katılma imkânım oldu. Sonu köy diye biten İstanbul’un çok semtleri var. Erenköy, Yeşilköy, Alibeyköy, Mecidiyeköy, Sefaköy gibi daha niceleri…Her birisi bir milyon nüfusu aşkın köyler. Demek, zamanında bunlar birer köy durumundaymış.

İstanbul’un modern köyleri olan bu hizmet mahallerinde, Risale-i Nur’un fedakâr talebeleri gerçekten ciddi bir gayret ve şevk içinde iman hizmetine devam ediyorlar. Hemen hemen her semtte Nur dershaneleri açılmış. İman ve Kur’an hizmetinde birlik ve beraberlik içinde şevkle çalışan bu gayretli insanları yürekten tebrik ediyor ve hizmetlerinde başarılar diliyoruz. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap