Anadolu Seyahat Notları

İZMİT VE MERZİFON ZİYARETLERİ- 1 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

“Bir zaman gelecek ben bu Risale-i Nurları bütün dünyaya okutturacağım.” diyen büyük İslâm âlimi Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin, vefat yıl dönümü münasebetiyle yapılan anma programları ilgiyle takip ediliyor.

Anadolu genelinden bu sene altmış civarında anma programı gerçekleşti. Her sene bu programların artarak devam edeceği gidişattan anlaşılıyor. Şimdiye kadar üstadı anma programı yapmamış olan il ve ilçeler varsa, onlar da muhakkak teşebbüs etmeliler. Önceleri yapamayız, başaramayız diye düşünenlerin telâşlarının ne kadar yersiz olduğu sonradan anlaşıldı. Bediüzzaman Hazretleri, artık toplumun ortak değeri haline gelmiş. Onun ile ilgili programlara bütün ehl-i iman grupları rahatlıkla katılıyor ve sahipleniyorlar.

Geçtiğimiz hafta Perşembe akşamı İzmit ilinde olduk. Onuncu programlarını icra ediyorlardı. Dışarıdan çağrılan dört kişinin sonuncusu idim. Diğer altı konuşmacı kendi elemanlarıydı. Her hizmet mahallindeki arkadaşlar kendi etraflarını dâvet ediyor ve öylece anma programlarını yapıyorlardı.

İzmit ilinin Derince ilçesindeki kültür merkezi tamamen doluydu. Hanım kardeşlerin balkondan katıldığı ve takip ettikleri programa ilgileri oldukça fazlaydı. Kur’an-ı Kerim okunması ve açış konuşmasından sonra sunduğumuz bir saatlik konferans alâkayla takip edildi. Birlik ve beraberliğe, sevgi ve kardeşliğe  muhtaç olduğumuz bir ortamda “Bedüzzaman ve Sevgi” üzerine yapılan bu tür toplantılar cidden çok önem arz ediyor. Hele ahlâki değerlerin büyük tahribe uğradığı böyle bir zamanda, yüksek ahlâkı tamamlamak için gönderildiğini söyleyen Sevgili Peygamberimizin (asm) Kutlu Doğum Haftasında, anma programı yapan veya yapmayan her il ve ilçe, böyle toplantılar yapma gayretine girmeli diye düşünüyor ve tavsiye ediyoruz. Geniş katılımlı ve umuma açık bir ders gibi oluyor.

Zaten, Bediüzzaman Hazretleri “Bu zamanda Nurlarla hizmet-i imaniye her tarafta ilânatla ve muhtaç olanların nazar-ı dikkatlerini celp etmekle olur.” diyor. Konferans ve sinevizyon gösterisinden sonra program bittiğinde, herkesin mutluluğu yüzlerinden okunuyordu.

Aynı hafta Cumartesi günü Merzifon yolundayız. Akşam namazından sonra başlayan konferans programına Samsun, Tokat, Amasya, Turhal ve Suluova’dan temsilen gelen gönül dostlarımız da katılmışlardı.  Bir hafta boyunca mahalli radyo ve gazetelerden yapılan duyuru ve ilânlar sonuç vermiş ve Belediye kültür merkezi hınca hınç dolmuştu. Bedesten Kültür ve Çevre Derneği’nin dâvetlisi olarak gitmiştik. Bir avuç inanmış insanın ortak gayreti, Merzifon’u âdeta ayağa kaldırmıştı. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap