Anadolu Seyahat Notları

TRABZON’DA BİR OKUMA PROGRAMI (NOSTALJİ YAZILARI-21)

Her yaz mevsimi geldiğinde, Anadolu şehirlerinden birisinde gençlerle Risale-i Nur okuma programları gerçekleştirmek geleneğimizdir. Zira, cemaatimizi gençleştirmek ve geleceğimizi onlara emanet etmek buna bağlıdır. Yoksa gittikçe yaşlanan bir cemaatin hizmet geleceği tehlikeye girer.

Bu cümleden olarak, üniversiteli gençlerle Trabzon yollarındayız. Karadeniz’in sahil şeridine sıralanmış il ve ilçelerini geçerek, on üç saat sonra Trabzon terminalindeyiz. Ankara’dan Trabzon’a kadar tam sekiz yüz kilometre yol kat etmişiz. Bizleri bekleyen can dostlarımız var. Eşyalarımızı arabalara koyuyor ve tatil programının yapılacağı yere doğru hareket ediyoruz.

Daracık dağ yollarından kıvrıla kıvrıla, sahilden on kilometre yukarılardaki dağlara tırmanıyoruz. Orta büyüklükteki bir tepenin zirvesine yapılmış, çok büyük bir dağ villasını andıran iki katlı bir binada, daha önceden gelmiş Trabzonlu Nur gençleri bizi bekliyorlar. Melek misali, nur yüzlü, mütebessim çehreli, kararlı ve çelik iradeli manevi mücahitlerle sarmaş dolaş oluyoruz. Çoğuyla önceden tanışmıyoruz. Fakat, kırk yıllık dostlar gibi kısa zamanda kaynaşıyoruz. Allah’ım, bu nasıl güzellik böyle! Sanki dünya hayatında bize cennetin manevi lezzetlerini tattırıyorsun. Sana sonsuz hamd-ü senalar olsun.

Günlerimiz dolu dolu geçiyor. Ama bir taraftan da su gibi akıp gidiyor. İşte, tatil programımızın sonları yaklaştı. Ve ben, yüksek dağların arasında, orta büyüklükteki bir tepenin üstünde inşa edilmiş dağ villasının bahçesindeki masada, bülbül nağmelerinin ve adını dahi bilmediğim diğer kuş seslerinin cıvıltıları arasında, şu kırık dökük cümlelerimi yazmaya, on gün süren ekstra faaliyetlerdeki hislerime ve duygularıma tercüman olmaya çalışıyorum. Kırk kişiyi bulan grubumuzla sabahtan akşama günlük programlarımızı icra ederken, her akşam çevre il ve ilçeleri ziyaret ediyor, değişik program ve sohbetlere katılıyoruz.

İlk geldiğimiz gün, Cuma akşamı Trabzonlu dostlarımızla dersimiz oldu. Cumartesi akşamı, Rizeli dâvâ arkadaşlarımızla bir araya geldik. Pazar akşamı, Bayrak FM. radyosunda “Bediüzzaman’ın görüşleri ışığında: Cumhuriyet, demokrasi, lâiklik ve şeriat kavramları” adında bir program icra ettik. O dostlarımıza teşekkür etmeyi bir borç bilirim ve başarılarının devamını dilerim. Pazartesi günü Araklı, Salı günü Giresunlu can dostlarımızla bir aradayız. Perşembe günü, Rize Çay Tv. kanalında bir program daha icra ettik. Böyle bir imkânı bizlere veren oradaki dostlarımıza da şükranlarımızı arz ederiz. Cuma akşamı, yine Trabzonlu iman fedâileriyle birlikteyiz. Ve nihayet, hasretle kucaklaşmalar ve tekrar bir araya gelme dualarıyla Ankara yollarındayız.

Evet, bu yoğun hizmet temposu içinde bizleri yalnız bırakmayan ve tek tek isimlerini sayamadığım bütün dâvâ arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyor ve Cenab-ı Hakkın bizleri ihlâs, sadâkat ve istikamet üzere son nefesimize kadar bu kudsi hizmette istihdam etmesini niyaz ediyoruz. Sağ olun, var olun dostlarım!

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Yorum Yap