Anadolu Seyahat Notları

İRTİBATTAKİ MANEVİ LEZZET- 1 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

Risale-i Nur Külliyatında ifrat ve tefritin her türlüsüne şiddetle karşı olduğunu gördüğümüz Bediüzzaman Hazretlerinin, irtibat ve sık görüşme cihetinden ifrat derecesinde bir irtibatı tavsiye etmesi, ne kadar dikkat çekici olduğu bilinen bir gerçektir.

Karşılıklı kuvvet vermek ve almak, teselli etmek ve müteselli olmak, şevk alış verişinde bulunmak noktalarından irtibat çok değerli bir iksir konumundadır. Herkesin, yeni tabirle motivasyonunu yükselten bir hakikattir.

Ankara’nın yoğun hizmet temposunun yanı sıra, özellikle hafta sonları için yapılan dâvetler üzerine Anadolu’ya günü birlik ziyaretler yapıyoruz. Hem ziyaret edenler, hem de ziyaret edilenler açısından irtibatın verdiği manevi lezzetin ve şevk alış verişinin ne demek olduğunu görüyoruz.

Bahsi geçen ziyaretlerden birini de, Kayseri ilimize yaptık. Her seferinde yan koltukta bir yol arkadaşım olup onunla sohbet ettiğimiz halde, sabah namazından sonra ulaştığı saat yedi otobüsünde yan koltuk boştu. Bunda da bir hayır vardır diyerek oturdum. Gece geç yatmanın verdiği uykusuzlukla biraz sonra dalmışım. Uyandıktan sonra, Kayseri’ye kadar günlük gazetelerimi okudum. Gazetenin birini diğer koltukta oturan genç adama, diğerini de onun arkasında oturan ve öğrenci oldukları anlaşılan iki gence hediye ettim. Tereddütsüz kabul edip, teşekkür ettiler.

Gazetemiz, Risale-i Nur kaynaklı neşriyat yaptığı için, her bir makalesi irşat vazifesi görüyor. Belki gazete sayesinde, Bediüzzaman ve Risale-i Nur ile tanışmak nimetine mazhar olurlar, diye düşünmüştüm. Bu da bir hizmetti. Üstad demiyor muydu? “Vesilenin mahiyetine bakılmaz, neticesine bakılır. Madem neticesi rıza-yı İlâhidir, o küçük değil, büyüktür.”

Telefonlaşarak, Erkoç ve Güntay kardeşlerle Hunat Camiinde buluştuk. İlk program genç bir grupla gerçekleşti. İki saat boyunca ilgi ve alâka ile dinlediler. Sohbetin sonunda sordukları can alıcı sorularla, ne kadar seviyeli olduklarını gösterdiler. Nur hizmetinin bayrağını şanla ve şerefle dalgalandıran  bu kardeşlerimizi tebrik ediyor ve meşveret esasına dayalı gayretlerinde başarılar diliyoruz. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap