Anadolu Seyahat Notları

YETİŞKİNLER OKUMA PROGRAMI- 2 (HATIRA YAZILARI- 113)

Reklam

Bir hayli zamandan beri meşveret zeminlerinde, yeterince Risale-i Nur okuyamamaktan şikâyetler yapıldığını biliyoruz. Ama her seferinde sadece şikâyet etmenin bir faydası olmadığı da bilinen bir gerçektir.

Çin ata sözünde “Karanlıktan şikâyet edeceğine, kalk da bir mum yak.” denilir. Elbette cemaatimiz bir şekilde Risale-i Nurları okuyor. Fakat, kitap ve sıra takip ederek yeterli miktarda okuyamamaktan şikâyetler yapılıyor. Meşveret heyetlerinin organizatörlüğünde yapılacak bir takım okuma programları, daha disiplinli okumalara bir anahtar vazifesi görebilir. Bazı hizmet mahallerinin yaz ve kış okuma programları buna bir örnek olarak görülüyor. Öğrenci programları yanında, yetişkinler için de buna ciddi olarak ihtiyaç var.

Bu cümleden olarak, Denizli ilindeki kardeşlerin organize ettiği bir kış okuma programı için, dâvet üzerine Antalya ilinde idik. 25-26-27 Aralık tarihlerinde 2015 yılının son toplu okuma programını birlikte gerçekleştirdik. Nezih bir ortam olan binanın konferans salonu, her namaz öncesi ve sonrası, elli kardeşimizin okuma programına tahsis edilmişti. Bir bölümden de hanım kardeşler dersleri takip ediyordu. Elhüccetü’z Zehra ortak ders kitabımızdı. Şahsi okumalar ve ortak derslerle dolu dolu geçen üç gün, tam bir manevi enerji depolama vesilesi oldu.

Bahsi geçen program sonrası bazı kardeşler duygularını şöyle ifade ettiler. Nizamettin Bey “Bu güzel uhrevi beraberlik için çok teşekkürler. Vesile olan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Rabbim tekrarını nasip etsin.” Durmuş Ali Bey “Allah cümlemizden razı olsun. Risale-i Nur’un hârikulâdeliğine bir defa daha şahit oldum. Allah yeni programlarda buluşmak nasip etsin. Herkese çok teşekkürler.” Abdullah Tahsin bey ” Ben de vesile olanlara teşekkür etmek istiyorum. Üzerimdeki atalet ve gevşekliği atmama vesile oldu. Bütün katılanlardan ve destek verenlerden Allah razı olsun.”

Bir parça masraf gerektiren böyle programlara müsait olmayan hizmet mahalleri, kendi hizmet merkezlerinde hafta sonları dört beş saat topluca bu tarz okumaları birlikte yapabilirler. Hem Risale-i Nur okumaları hız kazanır hem de aramızdaki kardeşlik ruhunu canlandırır. Buna da ciddi olarak ihtiyacımız var.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap