Tefekkür

İBRETLİ YUMURTALAR- 2

Yumurtalar içinde tavuk yumurtası en bilineni ve en çok tüketilenidir. Çeşitli yemeklerde ve pasta türü yiyeceklerde kullanılan tavuk yumurtası, insan hücrelerinin muhtaç olduğu amino asitlerin adeta deposudur. Ayrıca A, B, D ve E vitaminleri bakımından çok zengindir. Yumurtanın sarısı vitaminleri ve proteinleri, beyaz kısmı ise embriyonun beslenmesi için ek besin sağlamaktır.

Yumurta hem rafadan hem de pişirilmiş halde yenilmesi fevkalade besleyicidir ve bilhassa çocukların zekâ gelişiminde oldukça etkilidir. Diğer yiyecekler arasında bol miktarda  tüketilen ve ticaret alanında büyük bir sektör oluşturan yumurta üretimine bir de bu gözle bakılmalı. Her gün milyonlarca tüketilen bu büyük nimeti insanlığa sunan, tavukların karnını birer yumurta fabrikası gibi çalıştırıp bizlere olan sonsuz şefkat ve merhametini gösteren Yüce Kudrete, yumurtalar ve onların atomları sayısınca şükretmek gerekmez mi?

Hepsi aynı maddelerden ve aynı özellikte yaratılan fakat onlardan binlerce türleri ve alt cinsleri meydana getirilen  bu kudret mucizeleri hangi tabiat ve tesadüfe havale edilebilir? Nihayetsiz bir ilim, irade ve kudret gerektiren bu harika sanat eserleri, hangi kör kuvvet tarafından yapıldığı söylenebilir?

Netice; kâinattaki bütün varlıklar gibi, yumurtalar dahi Cenab-ı Haktan haber veriyorlar ve Onun sonsuz ilim, irade ve kudret sahibi olduğunu ispat ediyorlar. Taşıdıkları birlik özellikleriyle de, kâinat Sahibinin varlık ve birliğini ilân ediyorlar.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap