Genel Tefekkür

HARİKA BİR BİLGİ İŞLEM MERKEZİ

Cenab-ı Hakkın vücudumuzda yarattığı ve her biri bir mucize olan organlarımızı, toplum olarak genelde tanımıyoruz. Onlardan biri olan hipofiz bezini ben de tanımıyor ve ne vazife gördüğünü bilmiyordum.
20 Ağustos 2021 tarihinde geçirdiğim bir ameliyattan sonra bu bez hakkında bir araştırma yaptım ve çok şey öğrendim.
Hipofiz bezi, beynin ön tabanı altında ve atlara takılan eğer gibi olup adına Türk Eğeri denilen bir kemik dokusu altına yerleştirilen, bezelye tanesi büyüklüğünde ve ona benzeyip 5 mm. uzunluğunda küçücük bir organ. Ancak, küçüklüğüne kıyasla büyük işler gören ve bilgi işlem merkezi gibi çalışan bir organ. Vücudumuzdaki çeşitli hormonların salgılarını düzenleyen hayatî öneme sahip bir organ.
Hipofiz bezi, diğer hormon bezlerini beynin üst merkezlerinden gelen emirlerle vücudun ihtiyacı olan hormonları salgılar ve bu hormonlar da diğer bezlerin çalışmalarını düzenler. Bu durumda hipofiz bezi bir orkestra şefi veya bir bilgi işlem merkezi vazifesi görür.
Hipofiz bezi, ön ve arka bölümlerinden farklı hormonlar salgılayarak tiroid bezi, böbrek üstü bezi, erkeklerde ve kadınlarda bulunan üreme bezlerinin çalışmalarını düzenler.
Hipofiz bezinden salgılanan farklı hormonlar, böbrek üstü bezlerinden kortizol ve androjen gibi hormonların salgılamasını kontrol eder. Kortizol, strese karşı vücut organizmasını koruyan en önemli bir hormondur. Ayrıca yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmasını düzenler. Androjen ise, kişinin bedensel ve ruhsal olarak dengede olmasını sağlar.
Hipofiz bezi, ayrıca tiroid bezini de uyararak tiroid hormonlarının üretimini kontrol eder. Tiroid bezi de bütün vücuttaki dokuları etkiler ve metabolizma hızını kontrol etmiş olur.
Hipofiz bezi, doğum yapmış kadınlarda süt oluşumunu sağlar. Doğum öncesi rahim kaslarının kasılımını da temin ederek doğumun gerçekleşmesini de sağlamış olur.
Velhasıl, tıp ilminde çok farklı isimleri olan vücuttaki bütün hormon dengeleri hipofiz bezi üzerinden gerçekleştirilir. Cenab-ı Hak, meğer vücudumuzda ne harika işleri minnacık bir bez üzerinden yapıyormuş da bizim bunlardan haberimiz bile olmuyormuş. Bunlar ve daha nice harika icraatları ve nimetleri için Allah’a sonsuz hamd-ü senalar olsun. Bize düşen ise, bu sayısız nimetleri için Rabbimize hakkıyla kulluk yapmaktan ibarettir.
asyanur.info samicebeci.net (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap