GÜNEŞİN GEZEGENLERİ
Tefekkür

GÜNEŞİN GEZEGENLERİ

Genel bilgi çerçevesinde bakıldığı zaman, güneşe en yakın gezegen Merkür’dür. Güneşe uzaklığı 58 milyon kilometredir. Ekseni etrafında 58 günde, güneş etrafındaki dönüşünü 88 günde tamamlar. Yörünge üzerindeki dönüş hızı saatte 35 bin kilometredir. Aşırı sıcak olan gezegenin uydusu yoktur.

Venüs, güneşe en yakın ikinci gezegendir. Zühre ismiyle de bilinir. Yıldız olmadığı halde halk arasında Çoban Yıldızı adıyla anılır. Güneşe olan mesafesi 108,4 milyon kilometredir. Yörünge üzerindeki dönüşünü 225 günde tamamlar. Bütün gezegenler saatin ters istikametinde, yani sağdan sola doğru hareket ettiği halde, Venüs soldan sağa doğru hareket eder. Doğudan batıya döndüğü için de güneş hep batıdan doğar.

Dünya, canlıların yaşamasına elverişli tek gezegendir. Güneşe olan uzaklığı 149,5 milyon kilometredir. tek uydusu Ay’dır.

Mars gezegeni, güneşe 208 milyon kilometre mesafededir. güneş etrafında 687 günde döner. Yani bir yılı, 1 yıl 322 gündür. İki uydusu vardır. Son yapılan çalışmalarda, sanılanın aksine dünyadaki gibi bir hayat olmadığı anlaşılmıştır. Mars ile Jübiter arasında on binlerce astroid olduğu biliniyor.

Beşinci sıradaki gezegen Jübiter’dir. Dünyadan 310 kat daha büyüktür. 12 uydusu vardır. Ekseni üzerindeki dönüşünü 10 saatte tamamlar. Güneş etrafındaki dönüşünü ise, bize göre 12 yılda ancak bitirir.

Satürn gezegeni, 1,4 milyar kilometre mesafeye yerleştirilmiştir. Yörünge dönüşünü 29,4 yılda tamamlar. 10 uydusu vardır. Etrafını çevreleyen halkalarıyla ayrı bir güzelliğe sahiptir.

Uranüs gezegeninin güneşe uzaklığı 2,8 milyar kilometredir. 84 yılda güneş etrafındaki dönüşünü tamamlar. Ekseni etrafındaki dönüşünü 11 saatte bitirir. Altı uydusu vardır.

Neptün, 4,5 milyar kilometre uzaklıktadır. Ekseni etrafındaki dönüşünü 17,5 saatte, yörünge dönüşünü 164 yılda tamamlar. İki büyük uydusu vardır.

Plüton, güneşe en uzak gezegendir. 6 milyar kilometre uzaklıktadır. Uydusu yoktur. Ekseni üzerindeki dönüşü, bize göre 6 gün 9 saatte, yörünge dönüşünü de 248 yılda ancak tamamlar.

Dünya dışındaki bütün gezegenlerin sıcaklıkları, 400 santigrat dereceden -200 derecelere kadar değişmektedir. Atmosferleri de canlıların yaşamasına elverişli değildir. Her birisi çok ince matematiksel hesaplarla yörüngelerine yerleştirilen ve dönüş hızları da ona göre planlanan bu muazzam sistem, o sistemi kuran ve o nizamı tanzim eden Yüce Kudreti akıl gözüne gösteriyor.

Kur’an dürbünüyle semavat âlemlerini rasat eden ve on iki gezegenden bahseden Bediüzzaman der: “O camit (cansız) cirimleri, o şuursuz büyük kütleleri nihayet derecede intizam ve mizan-ı hikmet içinde muhtelif şekillerde ve muhtelif mesafelerde, muhtelif hareketlerle döndürmek, istihdam etmek, ne derece bir kudreti ve bir hikmeti ispat ettiğini kıyas et. Bu büyük ve ağır işe zerre kadar tesadüf karışsa öyle bir patlayış verecek ki, kâinatı dağıtacak.” (Sözler s. 1096)

Evet, atomlardaki düzenden güneş sistemine, galaksilerden bütün kâinata kadar, en küçükten en büyüğe bütün varlıklardaki nizam, mizan, kurulmuş düzen ve sistemler, o Yüce Yaratıcıdan haber veriyor ve Onun varlık ve birliğine şahitlik ediyor. Ne mutlu Allah’a iman edebilen bahtiyar müminlere!

asyanur.info

Reklam

Yorum Yap