Anadolu Seyahat Notları

BOLU DERSİ (NOSTALJİ YAZILARI-12)

Bolu’ya mülk dershanenin tapusunu Yeni Asya vakfına devretmek için gitmiştik ama bu vesileyle bir ders de tertiplenmişti. Karadeniz Ereğli’den gelen dostlarımızın yanı sıra Düzcelilerin de gelmesi arzu edilmişti. Yalnız onların önemli bir istişare toplantısı olduğu için gelemeyeceklerini, ancak selam ve muhabbetlerini ilettiklerini öğrendik. Fakat gönülleri bizimle beraberdi.

Ders akşamı olmadığı için, akşam namazından sonra telefonla haber verilen Bolulu ağabey ve kardeşlerimiz toplanmaya başladılar. Geç saatlere kadar süren ders ve sohbetten ve istişarî mahiyetteki fikir alış verişinden sonra, gece  yirmi dört otobüsüyle Ankara’ya dönerken ruhumda bayram havası ve kalbimin derinliklerinde ise hizmetin şevk ve heyecanı vardı. Zira, bir yıl önce gittiğim Bolu vilayetindeki hizmetler eskiye göre çok fark etmiş. İşleyen bir meşveret heyeti, mülk dershanesi, ayrıca kız kardeşlerimize ait diğer bir dershane, neşriyat hizmetleri ve sair çalışmalarıyla Bolu bu sefer dikkatimi çekti.

Dershanede kalan kardeşlerin yetişmesi için hazırlanmış okuma ve ders programları, eğitim fakültesine yönelik öğrenci hizmetleri, Bolu’da ciddi bir çalışma temposunun varlığını gösteriyordu. Gittiğimiz Perşembe akşamı yapılan dersimize, daha önce hiç görmediğim ve tanımadığım kalabalık bir öğrenci grubu katılmıştı. Dershanede kalan kardeşlerimizin aktif çalıştıklarına alâmet teşkil ediyordu.

Mevcut dershanenin seneye yetmeyeceğini, yeni bir yer açma zarureti olduğunu Fazlı Ağabey söyleyince, Ereğli esnaflarından Burhan Ağabey çekyatları benden sözü verdi. Daha dershane açılmadan çekyatları hazır olmuştu. Lâtife yaptım ve “Ağabey! Biz insanları ayağa kaldırmaya çalışıyoruz, sen ise yatırmaya çalışıyorsun. Sen çekyat değil, çekkalk gönder.”dedim. Hep birlikte gülüştük.

Yeni Asya bürosunu, cadde üzerindeki hareketli bir yere taşımayı planlayan Bolu fedakârlarına başarılar diliyoruz. Transit yol üstündeki hizmet heyecanı yaşayan Bolu’ya, bu yazıyı okuyan dostlarımızın yolu düşerse mutlaka uğramasını veya dualarıyla manevi yardımlarını ulaştırmalarını temenni ediyoruz.

Hülâsa; Bolu beyine selam söyleyen Köroğlu’na bedel, Bolulu iman hizmeti fedakârlarından bütün dostlara gönüller dolusu selamlar var.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap