Anadolu Seyahat Notları

BOLU FEDAKÂRLARI (NOSTALJİ YAZILARI-11)

Kartalkaya’dan Seben dağlarına, Yedigöller’den Aladağlara kadar, etrafını çevreleyen zümrüt yeşili çam dağlarının ortasındaki ovaya kurulmuş Bolu ilimiz.

Tarihinde Köroğlu efsanesini taşıyan, kimine göre eşkiya, kimine göre haksızlığa karşı adaletin kılıcı, kimine göre ozan olan Köroğlu, Bolu’nun sembolü olmuş. Şehir merkezinde şahlanmış atının üzerinde pala bıyığı, başında sarığı, elinde sazıyla etrafını tepeden süzen bir heykeli yapılmış.

“Hey, hey. yine de hey hey. Benden selam olsun Bolu beyine. Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır.” heykelini gördüğüm zaman, kahramanlık türküleri içinde kırık dökük şu mısralar kulağımda yankılandı.

Şehrin diğer bir sembolü ise, tarihî Yıldırım Beyazıt Camisi idi. Yüksekçe bir tepeye inşa edilen cami, şehir meydanında ve Köroğlu heykeline tepeden bakıyor. Ağır ağır taş merdivenlerden çıkarak camiye doğru yaklaştım. Cami külliyesine ait Taş Han’daki Yeni Asya büromuza uğradım. Her zamanki güler yüzüyle, temsilcimiz İbrahim Güneş Ağabey bizi karşıladı ve hasretle kucaklaştık.

Kısa bir sohbetten sonra sür’atle abdest alıp öğle namazını kıldık. Çünkü, mesai bitimine az bir zaman kalmıştı. Yeni Asya vakfına, Bolu’daki mülkiyeti alınan dershanenin tapusunu devredecektik. Yetişmesi mümkün görünmüyordu. En az iki günlük iş diyorlardı.

Fedakâr Fazlı Ağabey ve Mehmet kardeşin de gelmesiyle tapuda olması gereken üç isim bir araya gelmişti. Fakat, İbrahim Güneş Ağabeyin hiç umudu yoktu. Saat on sekizde tapuyu vakfa tescil edince, iki saate sığan bu işlemin hizmetin kerameti  ve Allah’ın bir ikramı olduğuna kanaat hasıl ettik.

İkindi namazını beraberce dershanede kıldık. Karadeniz Ereğli’den bir kısım arkadaşları da bekliyorduk. Çünkü, önceden haberleşmiştik. Akşam ezanına yakın onlar da geldiler. Kendi memleketimin bu fedakâr ve bahadır insanları ile hasret ve muhabbetle kucaklaştık. Şu dünyanın eğer cennet misali güzel bir tarafı varsa, o da aynı dâvâya gönül vermiş ve hizmeti aynı tarzda anlayan kardeşlerimizle beraber olmak, hizmeti daha yukarılara yükseltmek için aynı şevk ve heyecanı, aynı himmet ve gayreti paylaşmaktır diye düşünüyorum.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap