Kabre Gülerek Girenler

BİR ÇINAR DAHA EBEDİYETE GÖÇTÜ- 1 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

Reklam

Otuz beş sene önce tanımıştım onu. Orta boylu, hafif topluca ve güler yüzlü bir insandı.

1975 yılında yeni inşa edilen Ayıcılar Mahallesindeki dershaneye ziyaret için gittiğimizde, bir kaç talebenin başında müdebbir olarak hizmet ediyordu. İbrahim Vapur ve Hüseyin Güleryüz gibi öğrenciler ona çok saygılıydılar. O da onlara çok değer veriyor ve seviyordu. Güzel bir kadro oluşturmuşlar ve Risale-i Nur hizmetlerini Kastamonu ilinde canlandırmaya çalışıyorlardı. Çok heyecanlı ve şevkli idiler. Hep beraber dershanenin inşaatında çalışmışlar, taş kırıp sıva yapmışlardı. Dershane onların el emeği ve göz nuruydu, âdeta onları her şeyi idi.

Ümit Gültekin Ağabey, aynı zamanda Özel İl İdaresinde memurluk yapıyor ve muhasebe işlerine bakıyordu. Demokrat bir yapısı vardı. Gazetesine ciddi olarak sahip çıkıyordu ve hep öyle kaldı. Ankara’ya ara sıra gelir ve mutlaka ULUS- 27 dershanesine uğrardı. Bir seferinde yine gelmişti. Kastamonu hakkında bir hayli konuştuk. Hatta, Karadağ mevkiinde çadır kurarak yahut şehirde kalıp gidip gelmek şeklinde bir okuma programı yapmayı planladık.

Ancak konuşmanın ilerleyen bölümlerinde, Mehmet Feyzi Ağabey hakkında övücü beyanlarda bulunduğum zaman yüzünün şeklinin değiştiğini ve rahatsız olduğunu fark ettim. Okuma programımız da iptal oldu. Sonradan anladım ki, Mehmet Feyzi Ağabeyin damadı MHP il başkanıymış. Onlara hoşgörülü davranışı, Ümit Ağabeyi çok rahatsız ediyormuş. Üstadın, demokratlar lehindeki beyanları Risalelerde dururken, bu tutuma tahammül edemediği anlaşılıyordu.

İbrahim ve Hüseyin kardeşlerin şahitliğiyle en bilinen vasfı, Bediüzzaman Hazretlerinin istiğna düsturunu prensip edinmesiydi. Minnet altına girmemek için hiç kimseden hediye almazmış. Hatta, onun yokluğunda dershane için bir fabrikadan sunta malzemesi alınması yüzünden onlara çok kızmış ve bir müddet konuşmamış. Daha sonraki zamanlarda ise affetmiş.

Çok güzel el yazısı vardı. Bir çok Risaleyi özel defterine yazar ve gittiği yerlerde onlardan ders okurdu. Bir çoğuna ben de şahit oldum. Hayatı, tamamen Risale-i Nur idi. Yetmiş üç yaşına kadar hiç evlenmedi. İyice yaşlanınca münasip biriyle izdivaç etti. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

 

Reklam

Yorum Yap