Yurt Dışı Seyahat Notları

AVUSTURYA GÜNLÜĞÜ-7

=DÜNDEN DEVAM. 23 sene önce yazılmış bir yazı=

Bu gün Salı ve Wels şehrinde son günümüz. Mikail Yaprak Hoca okula gitti. Ben dershaneyi bekliyorum. Almanya’dan Mevlüt Kurnaz kardeşi aradım, selamlaştık. Bir milyon üç yüz bin Mark ile, kardeşlerle bir apartmanı satın alacaklarını ve girişteki iki daireyi dershane yapacaklarını, böylece mülk bir dershane sahibi olacaklarını söyledi. Daha önce aynı müjdeyi Şendoğan kardeşimiz de vermişti. Çok sevinmiştim. Cenab-ı Hak muvaffakiyet versin. Zaten, Ahlen’de böyle bir hizmet merkezi olması lâzımdı, elhamdülüllah.

Sonra İsviçre’yi aradım. Zürih’e elli kilometre mesafede oturan Tahsin Gümüş kardeşle görüştük. Muhakkak o tarafa da gelmemizi istiyordu. Halbuki, bizim pasaport ona müsait değildi. Yılbaşı öncesinde haberleşelim diyerek vedalaştık. O gün böyle geçti.

Aynı akşam, İsmail kardeşimizin de refakatinde Mikail Hocanın arabasıyla tekrar Viyana’ya geldik. Artık Türkiye’ye dönüyordum. Haberli geldiğimiz Viyana’da son sohbetimiz istişare mahiyetinde geçti. Avusturya çapında büyük hizmetler ortaya koymak için, Viyana ile Wels’deki kardeşlerin irtibatlı çalışmasının zaruretini konuştuk. Bir ay Viyana’da, diğer ay Wels’de hem ders, hem de istişare yapılmasının faydalarını müzakere ettik. İman hizmetine ait önemli planların yapılmasını ve cemaat fertlerinin iyi motive edilerek, hizmette seferberlik anlayışı ile çalışmalarının sağlanmasının altını çizdik.

Gerçekten, öteden beri yapılagelen hizmetlere daha bir heyecan, şevk ve dinamizm kazandırmak için böyle ziyaretler çok faydalı oluyor. Bediüzzaman boşuna mifritâne irtibatı emretmemiş. İşte, ne kadar faydası olduğu açıkça görülüyordu. Bu hakikati kitapta bırakmak değil, her yerde hayata geçirmek hizmetlerimiz için âdeta bir mecburiyettir, vesselam.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap