Yurt Dışı Seyahat Notları

AVUSTRALYA SEYAHAT NOTLARI-3

(DÜNDEN DEVAM: 21 sene evvel yazılmış ve Yeni Asya Gazetesinde yayınlanmış bir seyahat yazısı.)

Pazar günü, önceden ilânı yapılan ve beş bin civarında el ilânları dağıtılan konferans için, Oburn Town Hall salonuna gittik. Üzerinde en çok tartışma yapılan ve hâlâ kavram olarak tam bir ittifak sağlayamadığımız İslâm, demokrasi, cumhuriyet ve lâiklik gibi güncel konuları işleyip, asrın manevi sahibi Bediüzzaman’dan nakiller yaptık. Bir buçuk saat süren konferanstan sonra gelen sorulara verilen cevaplar bölümüyle, toplam iki buçuk saat devam eden bir toplantı oldu. Fakat, zihinler rahatlamış ve birbirine zıt zannedilen meselelerin, aslında muvafakat halinde olduğu anlaşılmıştı. Hanım kardeşlerin de katıldığı böylesine güzel bir programı gerçekleştiren Yeni Asya Vakfı Risale-i Nur Enstitüsü Sydney şubesi idare heyetine buradan şükranlarımı arz ediyorum. Emeği geçen bütün kardeşlerimi yürekten tebrik ediyorum.

Aynı akşam dershanede meşveret ettik. Sydney için yeni bir meşveret heyeti ve onların da dahil olduğu hizmet komisyonları kurduk. Mevcut cemaat fertlerini komisyonlara paylaştırdık. Eğer bu sistem iyi işletilebilirse, kısa zamanda daha çok mesafe aldıklarını görecekler. Çünkü, Yeni Asya grubu olarak bu sistemi ülkemizde uygulamanın çok faydalarını gördük.

Sydney’e haftanın iki günü Yeni Asya Gazetesi Salı ve Cumartesi sabahları getiriliyor. Biz oradayken mevcut sayıyı üç katına çıkardılar. Nihayet su gibi akıp giden hizmet günlerimiz doldu ve on gün bitti. Duygulu anlar yaşayarak Sydney Nur kahramanlarıyla vedalaştık, helâlleştik ve Pazartesi günü sabah erkenden Melbourne istikametine yöneldik. Çünkü önümüzde yaklaşık dokuz yüz kilometrelik uzun bir mesafe vardı.

Gurbet ellerde kendi kimliğini, milli, manevi ve dînî değerlerini muhafaza etmek için çalışan ve Risale-i Nur bayrağını dalgalandıran bu kahramanlara yardımcı olması için Allah’a dualar ettik.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap