Anadolu Seyahat Notları

ANADOLU İL VE İLÇE ZİYARETLERİ- 3 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

(Dünden devam)

Perşembe günü dâvet üzerine Yozgat iline gittik. Bayrak Televizyonunun konuğu olarak gitmiştik. Yeni Asya Vakfı Yozgat ili temsilcimizle birlikte gittiğimiz stüdyoda, oturum başkanı Durak Bey dahil dört kişiydik.

Yeni Asya Vakfının ve gazetemizin tanıtım ve faaliyetlerinin anlatıldığı giriş konuşmasından sonra, Bediüzzaman Hazretlerinin hayatından kesitler ve cumhuriyet ve demokrasi ile ilgili görüşlerinin anlatılmasıyla süren sohbet bittiğinde bir saatlik süremizi aşmış ve bir buçuk saati doldurmuştuk. Âdeta zaman su gibi akıp gitmişti. Lâiklik ve şeriat kavramlarının anlatılacağı ikinci bir program sözü vererek vedalaştığımız Yozgatlı dostlarımızın başarılı çalışmalarını tebrik ediyor ve devamını diliyoruz.

Yaklaşık bir milyon kişinin izlediği söylenen böyle bir programa fırsat ve imkân tanıdığı için, BAYRAK TV. ve RADYO-BİRLİK yönetim  kadrolarına şükranlarımızı sunuyoruz. Onlara da hizmetlerinde başarılar dileriz.

Cuma günü namazdan sonra saat on dörtte havalanan uçağımızla bir kaç dakikada bulutların üstüne çıktık. Masmavi gökyüzünde  bir lüks lâmbası gibi parlayıp, Allah’ın izniyle âleme ışığını saçan güneş yüzümüze gülümsüyordu. Cevşen okumaları ve tefekkürle geçen bir saatlik yolculuktan sonra Trabzon hava alanına indik.

Büyükçe bir kartal gibi süzülerek piste inen uçaktan yolcu salonuna yaklaştığımızda, mütebessim çehresiyle görmeye alıştığımız Habip kardeşimiz, yine tebessüm ederek bizi karşıladı. Sür’atle dershaneye geçtik. Çeşitli sebeplerle seneler sonra gidebildiğimiz Trabzonlu dostlarımızı çok canlı ve hareketli bulduk. Zaten, Karadeniz sahillerinin insanları genelde hep hareketli ve heyecanlı olurlar.

Çift daireden meydana gelen Selçuk dershanesini dolduran Trabzonlu, Araklılı ve diğer yerleşim yerlerinden gelen dâvâ arkadaşlarımızla geniş salon tamamen dolmuştu. Saatler süren ders ve sohbet bittiğinde, ne bizde ve ne de onlarda en küçük bir yorgunluk alâmeti görülmüyordu. Hakikaten, Allah için görüşüp kucaklaşmak, Allah için ders ve sohbet etmek, şu fâni hayat içinde, bâki hayatın lezzetlerini tattıran zaman dilimleri olsa gerek.

Karadeniz sahillerinden yamaçlara doğru yükselip, gittikçe yayılarak büyüme istidadında olan Trabzon, o bölgenin ticaret merkezi olma yolunda olduğu gibi; hizmetlerimiz bakımından da manevi bir merkez konumunda olduğu görülüyor. Erkeklere ve hanımlara ait bir çok dershaneleri ile etrafına ışık saçan Trabzon, bu faaliyetlerini arttırarak devam ettirirse, daha nice hizmetlere damgasını vuracağa benziyor. (Devamı yarın)

asyanur.info  saicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap