Hz.Muhammed(ASM)

ÂDÂB- I MUÂŞERET (GÖRGÜ KURALLARI)- 2

Bütün insanlığa hem yüksek ahlâkı hem yaşantısıyla en büyük bir örnek olan Hazret- Muhammed (asm), öncelikle Müslümanlara sonra bütün insanlığa rehber olacak görgü kurallarına işaret eden aşağıda gelen hadis-i şerifler, ömür boyu kulağımızda küpe olmalı ve yaşantımıza ışık tutmalıdır:

“Hastayı ziyaret için bir mil de olsa yürü. İki kişinin arasını düzeltmek için iki mil de olsa yürü. Allah için dost edindiğin birini ziyaret etmek için üç mil de olsa yürü.” “Allah bana farzları yerine getirmemi emrettiği gibi, insanlarla iyi geçinmemi de emretti.” “Allah, birbirinize karşı mütevazı davranmamızı bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse kimseye karşı övünmeyecek ve hiç kimse kimseye karşı zulmetmeyecektir.”

“Kıyamet Günü Allah katında en kötü olan insan, kötü ahlâkından dolayı insanların terk ettiği kimsedir.” “Kişinin sohbet toplantılarında aşağılarda oturmaya gönlünün razı olması, Allah için tevazuundandır.” “Kişinin misafirini dış kapıya kadar uğurlaması Sünnettendir.” “Ümmetimin yaşlılarına  saygı göstermek, bana saygı göstermekten sayılır.” “Müminlerin iman bakımından en üstünlerinden biri de ahlâken en güzel olanı ve aile fertlerine en lütufkâr davrananıdır.”

“Siz mallarınızla bütün insanları memnun edemezsiniz. Öyle ise, güler yüzlülüğünüz ve güzel huyunuzla onları memnun edin.” “Özür dileyeceğin her işten sakın.” “Zandan sakının. Çünkü zan, insanın içinden geçen en yalan şeydir. İnsanların gizli yönlerini araştırmayın, ayıplarını öğrenmeye çalışmayın, birbirinize karşı üstünlük yarışına girmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize karşı kin beslemeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları kardeş olun.”

” Din kardeşinin yüzüne gülümsemen bir sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman bir sadakadır. Yolunu kaybetmiş bir kişiye yol göstermen bir sadakadır. İnsanların gelip geçtiği yoldan taşı, dikeni ve kemiği kaldırman bir sadakadır.” “Birbirinizi affediniz ki, aranızdaki kin ve düşmanlıklar kalksın.” “Hediyeleşiniz. Çünkü hediye sevgiyi katlar ve kalplerinizdeki kini giderir.” “Biriniz konuştuğu zaman yalan söylemesin. Söz verdiği zaman sözünden dönmesin. Kendisine güvenildiğinde hıyanet etmesin.” “Harama karşı gözünüzü yumunuz. Harama elinizi uzatmayınız. İffetinizi koruyunuz.”

Müslüman ve mümin olan insanların ömür boyu dikkat etmesi gerek bahsi geçen ölçüler, toplum huzurunun ve görgü kurallarının en önemli kurallarıdır. Bizlere de, elimizden geldiği kadar bu kurallara uymak kalıyor. Böyle yapanlar, bütün ömürlerini ibadet içinde geçirmiş gibi sevap kazanırlar.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

 

 

 

 

 

Reklam

Yorum Yap