Hz.Muhammed(ASM)

SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZİN TEVAZU HASLETİ- 2

Reklam

Tahkiki iman dersleriyle Asr-ı Saadetle âhirzaman arasında bir ilim ve irfan köprüsü kuran ve Asr-ı Saadet modelini zamanımıza taşıyan Bediüzzaman Hazretleri de tevazuun zirvesindeydi. Âhirzaman müceddidi kimliğiyle Mehdiyet vazifesini yerine getirdiği halde, ehl-i dünyaya karşı izzet-i İslâmiyeyi korumakla birlikte, vefat edene kadar ehl-i imana karşı tevazu ve alçak gönüllü oluşunu en zirve noktada muhafaza etti.

Bediüzzaman, talebelerinden her vesileyle dua istedi. “Duanıza muhtaç hasta kardeşiniz Said Nursi” diye mektuplarını bitirdi. “Ben de sizin gibi Risale-i Nur’un bir talebesiyim.” dedi. 1950 yılından sonra henüz risaleler matbaada basılmayıp el yazmasıyla çoğaltılırken, kaldığı evin üst katından elinde çay tepsisiyle Bediüzzaman’ın merdivenlerden indiği görülür. Hizmetkârları elinden tepsiyi almak için hemen koşarlar. “Aman Üstadım siz zahmet buyurmayın!” derler. “Kardeşlerim! Siz şu anda hizmetle meşgulsünüz. Size hizmet etmek benim hakkımdır. Siz yazmaya devam edin. Ben çayları dağıtırım.” diyerek tepsiyi vermez ve kendisi dağıtır.

Bediüzzaman Said Nursi hazretleri hayatının her alanında ve her safhasında Kâinatın Efendisini (asm) takip etti. İman hakikatlerini ispat ve izah, Sünnet-i Seniyeyi ihya ve icra onun hayatının gayesi ve fıtratının neticesi oldu. Risale-i Nur’un hakiki ve sâdık talebeleri de aynı yolu tercih etti. Dünya hayatının her türlü dağdağa ve sıkıntıları, çile ve zahmetleri onları bu yoldan döndüremedi. Musibetlerin çeşitliliği, kulaklarına musikinin nağmeleri gibi geldi. Ehl-i dünyaya karşı izzet-i İslâmiyeyi muhafaza ederken, birbirlerine ve diğer ehl-i imana karşı tevazu kanatlarını gerdiler. Bu yol, Sahabe yoludur ve Nur mesleğinin esaslarındandır.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersi)

 

Reklam

Yorum Yap