Tefekkür

MUCİZELER ZİNCİRİ

Reklam

Çocuğun anne karnındaki beslenmesi göbek kordonuyla gerçekleşmektedir. Annenin yediği besinlerden çocuk da beslenmektedir.

Çocuğun kanında meydana gelen üreyi, anne kanına vermekle plasenta denilen göbek kordonu tıpkı böbrekler gibi vazife görür. Anneden gıdaları, vitaminleri emerek alıp çocuğa vermekle ince bağırsakların vazifesini yapar. Anneden gelen kandaki alyuvarları parçalayarak demiri açığa çıkarıp yavruya vermekle karaciğer fonksiyonunu ifa eder. Aynı zamanda, mikrop hücrelerini bebeğe göndermeyerek bir süzme işlemi yapar. Anne mikrobik bir hastalığa yakalansa bile çocuk sağlam kalır. Şu macize olaylara bakar mısınız?

Embriyo safhasındayken hem çocuğu hem de göbek kordonunu meydana getiren aynı kardeş hücreler olduğu halde, her biri bilinmeyen bir sistemle ikaz edilmekte ve farklı vazifelerde istihdam edilmektedirler. Göbek kordonu olmaksızın çocuğun gelişimi mümkün değildir. İnsanı hayretler içinde bırakan bu iş bölümü, ahenk ve uyum, sonsuz bir ilim, irade ve kudret devrede olmadan nasıl izah edilebilir?

Dokuz ay on gün süren bu mucize olaylar zinciri sonunda bebek, üç ile beş kilogram ağırlığa ulaşır. Boyu elli santim civarındadır. Göbek kordonu bu zaman zarfında iyice yorulmuş ve ihtiyarlamıştır. Rahim ise, çocuğu daha fazla taşıyabilecek durumda değildir. Bu arada, anneden çocuğa bol miktarda dışarıdaki mikroplara karşı koruyan antikorlar verilir. Altı ay süresince onlar çocuğu korur. Altı aydan sonra, çocuğun lenf sistemi devreye girer ve kendi korumasını hazırlar.

Doğum öncesi sancılar başlar. Niye başlar ve nasıl başlar? Bu durum hâlâ çözülebilmiş değildir. Neticede rahimin kasılmalarıyla sıkıştırılan amniyon sıvısı eşliğinde, o karanlık âlemden bu güzel dünya memleketine yapılan yolculuk sona erer. Mutlu bir başlangıç gerçekleşmiştir.

Anne karnında gerçekleşen bu kusursuz sistemlerin sahibi olan Cenab-ı Hak, Kur’an-ı keriminde şöyle ferman eder: “Allah onu hangi şeyden yarattı? Bir damla sudan!  Onu yarattı ve her şeyini güzelce tanzim etti. Sonra ona kolayca gidebileceği bir yol gösterdi.” (Abese Suresi: 18-19-20)

Her insanın dünyaya geliş macerası aynıdır. Bütün bunları optik kameralarla gördüğü ve yaşadığı halde, Allah’ı inkâr edenlere ve Ona düşman olanlara ne demeli? Yazıklar olsun böyle insanlara!

asyanur.info

Reklam

Yorum Yap