Anadolu Seyahat Notları

MEVLÂNA DİYARI KONYA- 2 (HATIRA YAZILARI- 109)

Reklam

Konya denilince akla ilk gelen başka bir mekân da Üçler Mezarlığıdır. Çünkü, orada zamanın sesi ve asrın manevi sahibi olan Hazret-i Bediüzzaman’ın kardeşi Abdülmecit Nursi Efendi yatmaktadır. Bediüzzaman’ın manevi himmetiyle hem İşârat’ül İ’caz hem de Mesnevi-i Nuriye’yi Türkçeye tercüme etmiş âlim bir şahsiyettir.

Üçler Mezarlığında daha başka büyük zatlar da bulunmaktadır. 1950 yılı ortalarında Ankara hukuk fakültesinde okurken, zor şartlar altında Atıf Ural Ağabeyle birlikte, Risale-i Nur Külliyatının tamamının matbaalarda basılması vazifesini gerçekleştiren Mustafa Türkmenoğlu Ağabey de, hayatı boyunca Nur dâvâsına hizmet eden Mustafa Özsoy Ağabey de buradadır. Ateşli konuşmalarıyla binden fazla konferanslar verip, Bediüzzaman ve Risale-i Nur Hakikatlerini milletle paylaşan Halil uslu Ağabey de bu mezarlıkta yatmaktadır. Onlara ne mutlu! Şu gök kubbede hoş birer seda bırakarak, kabir kapısından girdikleri bâki âlemlere hicret etti gittiler. Allah hepsinden ebediyen razı olsun, amin.

5 Aralık 2015 Cumartesi akşamı dâvet üzerine gittiğimiz Konya’dayız. Kadim dostlarımız Cafer ve İsmail kardeşlerle buluşarak sür’atle Bediüzzaman Külliyesine geçtik. Temelini birlikte attığımız bu muhteşem bina, iki sene gibi kısa bir zamanda hizmete açıldı. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Yüz metrekareden daha büyük olan geniş salon, kalabalık bir cemaatle doluydu. Çay faslıyla birlikte iki saati aşan ders ve sohbetimiz, hepimiz için bir şevk kaynağı oldu.

Pazar sabahı, kırk civarındaki liseli ve üniversiteli gençlerle yapılan ve sorulu cevaplı iki buçuk saatlik sohbetimiz de, gençleri dâvâ adamlığına yönlendiren hakikatlerle doluydu. Cemaat fertleri ve öğrencileriyle, tamamen kudsi iman ve Kur’an hizmetine odaklanan ve dışarıdan gelmesi muhtemel her türlü olumsuzluklara kapılarını sımsıkı kapatan Konyalı dâvâ arkadaşlarımıza hizmetlerinde başarılar diliyoruz.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap