KUL OLARAK HATALARIMIZ
İman ve İbadet

KUL OLARAK HATALARIMIZ

Bu dünya hayatında imtihandan geçirilen biz insanların, asıl kul olarak Allah’a karşı yaptığımız hatalarımız bizi endişelendirmeli ve en yakın bir zamanda ihmale dayalı hatalarımızı telâfi ederek, Allah’ın af ve mağfiretine mazhar olmaya çalışmalıyız.

İnsan devamlı yaşayacakmış gibi bir hisle, Müslüman olmanın gereği olarak yapmamız gereken ibadetleri sürekli erteleriz. Zaten, şeytanın insana kurduğu en tehlikeli tuzakların başında geleni “Sen Müslüman evladısın. Elbette nasıl olsa namazını kılacaksın. Fakat, henüz daha çok gençsin. Dünyanın bir takım lezzetlerinden tam istifade edemedin. Biraz dünyanın tadını çıkar, sonra başlarsın.”gibi telkinlerle o insana, ibadetini sürekli erteleterek tuzağına düşürür. Yaş kırk olur, beş vakit namaza başlayamaz. Elli olur, yine başlayamaz. Emekli olur, şeytan bu sefer “Şimdiye kadar kılmadın. Şimdi namaza başlayarak Allah’ı mı kandıracaksın!” der, o zavallı insanın abdestsiz namazsız hayatını boş boşuna geçirmesine sebep olur.

Halbuki, bütün ibadetlerin başı olan beş vakit namaz dinin direğidir. O olmadan din tehlikeye düşmektedir. Zira Müslüman olan kişiye, farz olursa hac ömürde bir defa, zekat yılda bir defa, oruç ise yılda bir ay. Namaz, her gün yirmi dört saatte abdestle birlikte bir saat ve zengin fakir her Müslümana farzdır. Hem de mahşer günü kulun hesaba çekileceği ilk ameli beş vakit namazdır. Hadis-i şerife göre beş vakit namazdan geçen, diğer sorgulamalardan kolay geçer.

Bir ömür boyu Allah’ın sayısız nimetlerine mazhar olan insanın, kul olarak Allah’a karşı işlediği hatalarının affedilmesi için, bir an evvel dönüş yapması ve uzun yıllardan beri kaçtığı Allah’ın dergâhından başka kapı olmadığının farkına vararak, af dilemek ve gereğini yapmaktan başka çaresi yoktur. Güneş batıdan doğmadığı sürece tövbe kapısı açık olduğuna göre, geçmişine tövbe etmeli ve kul olarak Allah’a karşı yaptığı hatalarından bir an evvel kurtulmalıdır. Çünkü, ibadetlerini ertelemeyi sürdürmek, insanın kendi aklıyla alay etmesinden farksızdır.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Yorum Yap