İman ve İbadet

KALP VE GÜNAH KİRLERİ- 2

(Dünden devam)

Vaktiyle çok meşhur bir tiyatrocu ile tanışmıştım. Kısa zamanda kaynaştığımız ve sık sık bir araya geldiğimiz bu dostum bir gün bana “Sana bir müjde vermek istiyorum.” dedi. “Nedir?” diye sordum. “Ben beş vakit namaza başladım.” dedi. Onu tebrik ettiğimi ve devamlı olması dileklerimi söyledim.

Bu hadiseden iki hafta sonra görüştüğümüzde “Benim bir derdim var.” dedi. “Nedir?” diye sordum. “Ben beş vakit namazı kıldıktan sonra, eski alışkanlığım olarak çilingir sofrasını açıyor ve biraz demleniyorum. Böyle olur mu?” diye sordu. “Siz öyle yapıyorsanız olur.” dedim. Aradan çok fazla bir zaman geçmeden yine bir araya geldiğimizde “Sana yeni bir müjde daha vereceğim.” dedi. “Nasıl bir müjde?” diye sordum. “Ben içkiyi bıraktım.” dedi. Niçin böyle yaptığını sordum. Dedi ki: “Sami kardeş! İkisi bir arada olmuyor. Allah’dan utanıyorum.”

Evet, ayet-i kerimelerin beyanına göre, namaz insanı her türlü kötülükten alıkoyar. Namaza devam eden birisinin günah işlemeye devam edemeyeceğini bildiğimden, ona olur demiştim. Eğer, ona mutlaka içkiyi terk etmesini söyleseydim, belki o namazı bırakacaktı. Ama onu kendi iradesine havale edince, namaz ona içkiyi bıraktırdı. Daha sonra o dostumuz, bir çok dinî programları bir televizyonda icra etmeye muvaffak oldu. Çok güzel bir hayat kendisine nasip oldu, elhamdülillah.

Evet, namaz insanı günahlardan alıkoyan bir kalkan veya bir zırh gibidir. Eğer, kılınan namazlar insanı günah ve kötülüklerden alıkoymuyorsa, o insan imanını kontrol etmeli ve iman dersleriyle takviye etmelidir. “İç dışa, dış içe bir çevrilsek, Hazret-i Eyüp peygamberden daha yaralı ve hastalıklı görüneceğiz. Çünkü, işlediğimiz her bir günah, kafamıza giren her bir şüphe, kalp ve ruhumuzda yaralar açar.” diyen Bediüzzaman Hazretlerine kulak vermeliyiz.

Zira, tahkiki iman sahip olan bazı insanlar bile, sosyal hayattaki veya televizyon ekranlarındaki olumsuz ve günaha dâvet eden görüntülere takılıp devam ettikleri zaman, manevi bataryalarının boşaldığını ve namazlarının ruhsuz ve robot gibi usulen kıldıklarını göreceklerdir. Bunun en iyi çaresi, takva zırhına bürünerek her türlü günahlardan kaçınmak ve iman hakikatleri dersleriyle sürekli imanını tazelemektir.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap