DOĞRULUĞUN GÜCÜ
Hayat

DOĞRULUĞUN GÜCÜ

Hazret-i Muhammed(asm) doğruluk timsali bir peygamberdi. Hayatı boyunca hiç yalan söylememiş olduğundan, peygamberlik öncesinde bile Ona “Muhammed-il Emin”ünvanı verilmişti. Bununla birlikte Cenab-ı Hak Hazret-i Peygambere Hud Suresinde “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol!”ferman ediyordu. Bu emr-i İlahi için “Hud Suresi beni ihtiyarlattı.”buyuran Sevgili Peygamberimiz (asm), dosdoğru olmanın önemini nazara veriyordu.
Hayatı boyunca Allah Resulünü (asm) takip eden Bediüzzaman “En büyük ders, doğruluk yolunda ölümünü istihkar (hafife alma)dersi vermektir.”diyordu. “Biz ki, hakiki Müslümanız, aldanırız fakat aldatmayız. Bir hayat için yalana tenezzül etmeyiz.”sözleri de Ona aitti. Kendisini yok etmek için devletin bütün imkanlarını kullanan hakim güçlere boyun eğmeyip, “En büyük hile, hileyi terk etmektir.”prensibiyle hareket eden ve doğruluktan asla ayrılmayan Bediüzzaman, inandığı hak davasında galip, Onu ezmek isteyenler ise, fikren mağlup oldular.
İslam tarihi büyük zatların, doğruluk üzerine inşa ettikleri örnek hayatlarıyla doludur. Cenab-ı Hak, bizleri de onların yolundan gitmeye muvaffak kılsın, inşaallah.

Yorum Yap