İslam ve Kur'an

ÇOK ÖNEMLİ İKİ HAKİKAT- 2

Kâinatın Efendisini (asm) her cihetle örnek alıp takip eden ve Sünnet-i Seniyesini harfiyen yaşayan Bediüzzaman Hazreleri de, meşakkat ve zahmetlerle geçen muzaffer olmuş bir hizmet hayatından sonra, özellikle geride iki şey bırakmıştır. Birisi, Kur’an-ı Kerim’in bu çağa hitap eden eşsiz tefsiri Risale-i Nur  Külliyatı, diğeri de meşveret sistemidir.

Bu iki hakikat bizim her şeyimizdir. Onların menfi propagandalarla yıpratılmasına asla izin vermeyiz. Risale-i Nurlar zaten çelikten bir kale gibi kendi kendisini müdafaa etmektedir. Şimdiye kadar onu nazardan düşürmeye kimse muvaffak olamadı. Söndürmek için üflendikçe, daha ziyade parlayan bir nur olduğunu zaman gösterdi. Ona uzanan menfi eller kırıldı, sivri diller kurudu. Zira o, Kur’an ile bağlıdır. O da Arş-ı Âzamla bağlıdır.

Cemaatimizin şahs-ı manevisini temsil eden ve bütün illerden seçilip teşkil edilen umumi meşverete gelince, ikinci dayanak noktamız odur. Ve bizi diğer gruplardan ayıran en belirgin farkımız da, her meseleyi istişare  ederek neticeye bağlamamızdır. Umumi meşverette bilgilendirme olur, fakat yönlendirme olmaz. Olsa da kabul görmez.

İstişare ehli ile yapılır. Umumi meşveret de ehil insanlardan meydana gelmektedir. Ne suretle olursa olsun, meşveretin incitilmesi ve yıpratılması kabul edilemez. Böyle bir şeyin yapılması, intihar etmekten farksızdır. Çünkü, ikinci nokta-i istinadımız umumi meşverettir. O yıpratılırsa alternatifi yoktur. Umumi meşveretin aldığı kararlar,şahs-ı manevimizin kararıdır. Onu incitmeye ne dahilden ve ne de hariçten kimsenin hakkı yoktur, vesselâm.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap