Yurt Dışı Seyahat Notları

AVRUPA KIT’ASINDA GEÇEN ON BEŞ GÜN- 7 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

(Dünden devam)

Allah’ın adını yüceltmek ve İslâm dinini dünyaya tebliğ etmek misyonunu üstlenen Osmanlı Devleti, Viyana kapılarından daha öteye gidememişti. Fakat, farklı sebep ve vesilelerle Viyana’dan daha ötelere geçen Osmanlının torunları, çeşitli metotlarla ve özellikle Risale-i Nur modeliyle hem din kardeşlerine, hem de diğer dinlere mensup olanlara İslâm dinini tebliğ ve temsil hizmetini ifa ediyorlardı.

Tarihteki Tarık bin Ziyad gibi gemileri yakan ve Avrupa topraklarını vatan edinen bu gurbet insanlarına, bütün kurum ve kuruluşların samimi olarak sahip çıkması, devlet başta olarak herkesin yardımcı olması mutlak bir zaruret olarak görünüyor. Zira, onların ve nesillerinin her cihetle muhafazası çok kapsamlı ve donanımlı bir çalışmayı gerektiriyor.

Araştırmacı kameraman Ahmet Genç Ağabeyle birlikte, on beş günlük bir hayli yorucu hizmet faaliyetlerinden sonra, Düsseldorf hava alanına gelip hareket ettiğimiz zaman, geride yüzlerce gönül dostlarımız ve unutulmaz hatıralar kalmıştı. Üç saat süren bir uçuşun sonunda Ankara Esenboğa hava alanına indiğimizde, akşam namazının vakti girmişti. Eve doğru yola çıktığımızda, Allah yolunda istihdam edilmenin şevkiyle ruhumuz bayram yapıyordu. Böyle hizmetlerde irademiz dışında istihdam edildiğimiz için Allah’a ne kadar şükretsek yine de azdı.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap