Siyaset

RESMİ İDEOLOJİNİN TAŞIYICILARI- 2

(Dünden devam)

Bediüzzaman Hazretleri “Benim bütün suçum, Mustafa Kemal’e itirazım ve ona dost olmadığımdır. Sair sebepler bahanedir.” der. Evet, resmi ideoloji ile barışmamak ve onun kontrolüne girmemek, bir çok külfet ve zahmetleri beraberinde getirir. Ama olsun. Şahs-ı manevinin izzet, haysiyet ve kimliğinin korunmuş olması her şeyin önünde ve üstündedir.

Demokrat Parti zamanında da  bir türlü rahat bırakılmayan ve bürokrasideki eski partinin adamları tarafından sürekli üstüne gidilen Bediüzzaman “Bu sıkıntılar hakkımızda hayırlıdır. Zira, âlem-i İslâm ‘Nurcular da mı resmi ideoloji ile barıştı?’ der ve hakkımızda şüpheye düşerdi.” diyerek, bu menfi tavır ve uygulamaları hayra yorarmış.

Resmi ideolojinin ömrünü uzatmak isteyen odaklar onunla fikren barışmayan cereyanı, önce içinden vurur, sonra başkalarını parlatıp, berikinin önüne diker. Her vesileyle destekleyip, berikini engeller. O yıprandığı zaman, bir başkasını öne çıkarıp her türlü imkânları ona sunar ve hazırlar.

Aynı cinsten olan gruplarla, hep yerinde sebat edip, meslek ve meşrebin icaplarını yaşamaya çalışan cemaati bunaltmaya ve çeşitli sıkıntılara sokmaya çalışır. Fakat, bu da beyhude bir gayrettir. Çünkü “Hak, yumruklandıkça kuvvet kazanır.” denilmiştir. Ve “Allah nurunu tamamlayacaktır. Velev inançsızlar istemese de..” ayeti, hakta sebat edenlerin akıbetini haber vermektedir.

Evet, her şeye rağmen çığ gibi büyüyen ve hem kemiyet olarak, hem de kalite bakımından grafiği yükselen, âzami ihlâs, âzami sadakat ve âzami tesanüd sıfatlarına  tam sahip, şevk, gayret ve sebatla yoluna devam eden Nur Talebeleri kervanı, bahsini ettiğimiz hakikatin örneğini sergilemeye ve yaşamaya devam edeceklerdir, inşaallah. Dualarımız ve inancımız budur.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap