İERİDE BENİM ROMANIM YAZILACAK- 2  (NOSTALJİ YAZILARI- 63)
Bediüzzaman Said Nursi

İERİDE BENİM ROMANIM YAZILACAK- 2 (NOSTALJİ YAZILARI- 63)

Reklam

Çoğu şeylerin Müslümancası olduğu gibi, romanın dahi müspet olanı neden olmasın? Hayatının her safhası bir roman olmaya lâyık, hareketli bir ömür yaşayan Bediüzzaman Hazretlerinin, roman üslûbunda mutlaka hayatı yazılmalıydı

Avukat Gültekin Sarıgül, hikâye üslûbunda Üstadın hayatını yazar ve Bayram Yüksel Ağabeye vererek Bediüzzaman’a okumasını ister. Üstad bu çalışmayı okutmaz ve “İsterse kardeşlerle istişare ederek Ankara’da bastırabilir. Fakat daha ileride benim romanım yazılacak.” der.

Risale-i Nur camiasından eli kalem tutan bazı kardeşler Bediüzzaman’ın hayat safhalarından bir kısmını yazdılar. Hatta Necati Sepetçioğlu gibi profesyonel romancılara da yazdırıldı, fakat kabul görmedi.

Daha sonraki zamanlarda muhtelif denemeler, hikâyeler, piyesler ve romanlar yazan İslâm Yaşar’a teklif edildi. Böyle bir romanı yazmak için Bediüzzaman’ın yaşadığı bütün mekânları dolaşmak, onunla görüşen son şahitleri dinlemek ve bütün dokümanları okumak gerekiyordu. İslâm Yaşar da öyle yaptı. Adetâ, Bediüzzaman’ın ruh dünyasına girdi. Ve ortaya kendi sahasında ilk ve tek olan “Bediüzzaman Beşlemesi” çıktı. Onları okumayanın Bediüzzaman ve Nur Hareketinin serencamını anlaması zor olan bu şâheser, kırk seneden beri defalarca basıldı, satıldı ve okundu. Hâlâ basılmaya ve okunmaya devam ediliyor.

Yaşanarak yazılan ve içinde baştan aşağıya ihlâs ve samimiyet olan bu şâheserin, kıyamete kadar özelliğini korumasını ve milyonlar tarafından okunmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyoruz. Kendisine muhtelif alanlarda yaptığı çalışmalarında başarılar diliyoruz. İslâm Yaşar tarafından verilen konferans fevkalâde doyurucu oldu ve Bediüzzaman Beşlemesinden epey kitaplar imzaladı.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap